Hamid Reza lovade fortsatta förhandlingar vid dagens presskonferens.
Iran lovar fortsätta kärnsamtal
Publicerad 26 juni 2005 - 11:00 Uppdaterad 12 januari 2006 - 18:17
Iran ska fortsätta att förhandla med EU om landets kärnprogram. -Den politiska linjen i nukleära frågor ändras inte för att presidenten byts ut, säger Hamid Reza på iranska UD.
I går spådde västliga diplomater att utgången av valet kunde betyda problem för de redan svårhanterliga förhandlingarna om Irans kärnprogram.
USA tror att Iran försöker skaffa sig kärnvapen. Frankrike, Tyskland och Storbritannien har inlett förhand- lingar med Iran. USA hotar att ta frågan till FN:s säkerhetsråd om ingen lösning kan nås.
Vill anrika uran Iran vill ta fram eget kärnbränsle genom att anrika uran, en process som också kan användas i framställningen av en atombomb. Iran hävdar att kärnprogrammet bara tillgodoser elektricitetsbehov.
Den nyutsedde presidenten Mahmud Ahmadinejad har en tuffare linje än hans motståndare i valet, ex-presidenten Ali Akbar Hashemi Rafsanjani. Ahmadinejad tros stötta dem som anser att Iran har "rätt" att utveckla sin kärnverksamhet, oavsett konsekvenserna.
-Högersidan har nu total kontroll. De är inte nödvändigtvis de som vill ha en överenskommelse, sade en högt uppsatt västlig diplomat till AFP i lördags, på villkor att få vara anonym.
Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.