Frankrikes regering beslutade i dag att tillåta användning av en lag från 1955, som ger regionala myndigheter rätt att införa utegångsförbud. Det sker för att stoppa fortsatta upplopp.
Upplopp i Frankrike
SVT:s rapportering från upploppen i Paris förorter i slutet av 2005.
Lagen har inte använts mer än en gång sedan den tillkom under Algeriet- kriget. Det var i Nya Kaledonien i Stilla havet i samband med orolig- heter där på 1980-talet.
Åtgärden väcker starka reaktioner från bl.a. socialister och miljöpartister. De anser att ett användande av lagen innebär att Frankrike proklamerar undantagstillstånd.
Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.