Publicerad 21 januari 2006 - 09:18 Uppdaterad 24 juni 2006 - 17:59
Över 100.000 människor dog under den 24 år långa indonesiska ockupationen av Östtimor. Det visar en rapport som Östtimors president Xanana Gusmao i går lämnade över till FN:s generalsekreterare Kofi Annan.
Ca 7.000 människor har vittnat om brott mot de mänskliga rättigheterna under ockupationsåren 1974 till 1999. Den indonesiska regeringen påstår att uppgifterna är falska.
Syftet med rapporten är enligt Gusmao att slå fast vad som verkligen hände, och se till så att världssamfundet verkar för att det inte händer igen.
De flesta av de 102.800 östtimoreser som dog gjorde det av sjukdom eller svält som en direkt konsekvens av den indonesiska militärens förtryck, enligt rapporten från Östtimors sanningskommission.
Kommissionens rapport var klar för flera månader sedan, men president Gusmao har hållit den hemlig av oro för att den skulle irritera den mäktiga grannen Indonesien.
Jakarta annekterade Östtimor 1974 med stormakternas tysta medgivande. Men brutaliteten under ockupationen vände världsopinionen mot Indonesien och ledde slutligen till självständighet för Östtimor 2002.
Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.