hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Irans kärnkraft till FN:s säkerhetsråd

Publicerad 4 februari 2006 - 12:08
Uppdaterad 4 februari 2006 - 19:00

Efter flera dagars oenighet röstade de 35 medlemmarna av styrelsen i Internationella atomenergiorganet IAEA i dag för att hänvisa frågan om Irans kärnkraft till FN:s säkerhetsråd.

Video

Irans kärnteknikprogram

Under tre års diskussioner med omvärl- den och särskilt EU har Iran avstått från att anrika uran och givit IAEA rätt att inspektera Irans kärnkraft. Nu känner sig landet inte längre bundet av överenskommelserna.

En uppgift om att Irans president genast gav order om att arbetet med anriktning av uran skulle återupptas dementerades senare av hans kansli.

Storbritannien välkomnade IAEA:s beslut, och utrikesminister Jack Straw konstaterade att det visar den internationella organisationens beslutsamhet när det gäller att förhindra spridandet av kärnvapen i Mellanöstern.

I ett uttalande sade Straw att Iran i och med beslutet har flera veckor på sig att avvärja krisen genom att avbryta anrikandet av uran. Om landet inte gör det, kommer åtgärder från säkerhetsrådet - till exempel sanktioner - att vara "nästan oundvikliga", meddelade Straw enligt nyhetsbyrån AP.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.