hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

EU, FN och Islamiska konferensen ense

Publicerad 8 februari 2006 - 04:01
Uppdaterad 8 februari 2006 - 10:35

EU:s utrikeskommissionär och general- sekreterarna för FN och Islamiska konferensen har uttalat sin gemensamma kritik mot de omstridda karikatyrerna av profeten Muhammed.

Muhammed-bilder: Reaktioner världen

"Den muslimska världens ilska delas av alla individer och samhällen som erkänner känsligheten hos djupt känd tro", säger Javier Solana, Kofi Annan och Ekmeleddin Ihsanoglu.

Å andra sidan erkänner de tre rätten till yttrandefrihet "till fullo", och fördömer särskilt angreppen på diplo- matiska beskickningar i "Damaskus, Beirut och på andra håll".

"Vi anser att pressfrihet förpliktigas till ansvar och omdöme och borde respektera alla religioners tros- och lärosatser", säger trion vidare.

Men Kofi Annan, Ekmeleddin Ihsanoglu och Javier Solana framför också kritik mot våldsvågen efter publiceringen i Jyllands-Posten i höstas och nyligen i andra tidningar såväl i västvärlden som i några muslimska länder.

Islamiska konferensen (OIC) har tidigare kritiserat den danska regeringen för att den inte helt fördömt publiceringen av Muhammedteckningarna. IOC hävdar att angreppen skadar bilden av Islam, skriver AFP.

"Carsten Juste bör avgå"
Danmarks förre utrikesminister Uffe Ellemann-Jensen, skriver i dagens upplaga av Jyllands-Posten att han anser att tidningens chefredaktör Carsten Juste bör säga upp sig. Redan i oktober
beskrev Ellemann-Jensen publiceringen som en "pubertetsaktig demonstration" och han står fast vid kritiken.

-När en chefredaktör erkänner att han har gjort en felbedömning och säger att han inte skulle ha gjort det han gjorde om han visste vad det skulle leda till, då bör han säga upp sig, skriver han i dag Ellemann-Jensen.

Inte vuxen sin uppgift
Han påpekar att Juste förra veckan erkände att han inte skulle ha publicerat teckningarna om han hade vetat att de skulle leda till bojkott och hot mot danska liv.

-När man erkänner att man har begått ett så här fatalt fel, som hittills har kostat sex människoliv, är man inte vuxen sin uppgift. Tidningens styrelse kan inte sparka honom på grund av den upphetsade situationen. Men där branden uppstått, där måste man också släcka den, anser Elleman-Jensen.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.