hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

"USA förbereder attack mot Iran"

Kärnvapenattack finns med i planeringen

Publicerad 8 april 2006 - 17:43
Uppdaterad 8 april 2006 - 18:20

USA förbereder att flygbomba Iran och överväger att använda kärnvapen. Det skriver journalisten Seymour Hersh i nästa nummer av The New Yorker.

Irans kärnteknikprogram

Enligt Hershs källor anser president Bush att den iranska regimen måste störtas. En tanke är att en utdragen bombkampanj skulle förödmjuka det styrande prästerskapet och få iranierna att göra revolution.

En möjlighet som övervägs är att sätta in kärnvapen mot den omstridda uran- anrikningsanläggning Natanz. Idén uppges dock ha mött starkt motstånd från den amerikanska militären.

Ahmadinejad ny Hitler?
Bush och andra i Vita huset betraktar Irans president Mahmud Ahmadinejad som en ny Adolf Hitler.

"Vita huset tror att det enda sättet att komma till rätta med problemet Iran är att ändra maktförhållandena i landet, vilket innebär krig", säger en högt uppsatt rådgivare vid USA:s försvarsdepartement till Hersh.

Respekterad avslöjare
Seymour Hersh har genom åren blivit känd för viktiga avslöjanden, exempelvis om massakern i Son My under Vietnamkriget och om förhållandena i Abu Ghurayb-fängelset.

Planeringen för angrepp mot Iran är "enorm" och "snart klar att sätta i verket", säger tidigare underrättelseexperter som är Hershs källor.

En tidigare ansvarig vid försvarsdepartementet säger alltså att planeringen för ett militärt angrepp grundar sig på tron att "en utdragen bombkampanj kommer att förödmjuka de religiösa ledarna och förmå allmänheten att göra uppror för att störta dem".

"Kärnvapenattack övervägs"
Under de senaste veckorna har presidenten i tysthet tagit kontakt med nyckelsenatorer och medlemmar av representanthuset, varav minst en demokrat, för att rapportera om planerna, heter det i Hershs rapport.

En av de möjligheter som undersöks är att använda en taktisk kärnladdning som kan tränga ned i jorden innan den exploderar. Den skulle sättas in mot Irans kärnkraftsanläggning Natanz.

Militären kritisk
Idén att använda kärnvapen mot Iran har framkallat stark kritik inom amerikansk militär, uppger Hersh. Några officerare har hotat med att avgå, sedan de misslyckats med att avföra kärnvapen från planeringen.

"Det finns mycket starkt motstånd inom militären mot att hota andra länder med kärnvapen", säger rådgivaren vid försvarsdepartementet till Hersh.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.