Silvio Berlusconi försöker behålla regeringsmakten i Italien trots att inrikesministeriet i går konstaterade att Romano Prodis och Olivträdsallian- sens försprång i valet är ointagligt.
I en artikel i Corriera della Sera i dag föreslår premiärminister Berlusco- ni åter en samlingsregering och bad Prodi "visa ansvar". Han kallar sin egen mitten-högerkoalition för valets "moraliska segrare".
När Prodi fick besked om inlägget sent i går kväll var hans kommentar: -Spelet är över. Det är dags att sätta stopp för den här märkliga farsen.
Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.