För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Världen: Nyheter
Abbas ställde in Sverige-besök
Publicerad 19 maj 2006 - 19:23
Den palestinske presidenten Mahmud Abbas ställde in ett besök i Sverige tidigare i veckan i samband med en Moskvaresa. Anledningen uppges vara det omdiskuterade svenska beslutet att ge en ledande Hamas-politiker visum.
En medarbetare till Abbas säger till SVT:s Rapport att den palestinske pre- sidenten beklagar visumbeslutet och att det bidrar till att underminera hans ställning i arbetet med att förmå Hamas att ändra sin politik.
Enligt UD:s pressjour är mötet endast uppskjutet och man arbetar med att hitta ett nytt lämpligt besöksdatum.
Det var tänkt att mångmiljonären Mitt Romney skulle få en behaglig februari med vinster i flera republikanska nomineringsval. Nu är den bilden raserad. Nu träder en ny konservativ utmanare fram. Och kampåen om väljarna kan fortsätta länge till.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?