hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Högsta beredskap för vulkanutbrott

Publicerad 30 maj 2006 - 05:51
Uppdaterad 30 maj 2006 - 14:39

Kvastar av ånga kastades 900 meter upp mot himlen vid vulkanen Merapi på Java tidigt i morse. Experter noterade 120 lavaströmmar som rann i kilometer- långa floder längs bergsluttningarna.

Merapi har varit aktiv länge men akti- viteten har ökat efter helgens skalv. Forskare varnar för att ett större utbrott kan komma i stort sett när som helst.

-Ingen vågar dock säga exakt hur stor risken är. Experterna här nöjer sig med att säga att de följer utveck- lingen noga, berättar SVT:s utsände Fredrik Önnevall för SVT Text & Webb.

Det finns dock påtagliga tecken på vulkanens ökade aktivitet.

-Klockan sex i morse hördes tre dova knallar, som lokalbefolkningen berättar för oss kom från vulkanen Merapi, rapporterar Fredrik som befinner sig nära Merapi.
-Varje dag ger vulkanen ifrån sig ånga och stoftmoln, och toppen är inhöljd i dimma.

Fredrik Önnevall berättar också att en del boende har gett sig av från det hotade området, sedan myndigheterna uppmanat dem att söka sig till evakueringslägerläger, medan många väljer att ändå stanna kvar.

-Det är ju ett stort steg att lämna sitt hus, säger Fredrik till SVT Text & Webb.

Mellan 10.000 och 30.000 människor befinner sig för närvarande i evakueringslägren.

Hjälparbetet fortsätter
Samdigt med oron för vulkanutbrott fortsätter hjälpet efter jordskalvet i området kring staden Bantul, ett fåtal mil från Merapi.

Tidigt i morse hade den officiella dödssiffran efter jordbävningen i lördags stigit till ca 5.400. Omkring 200.000 människor har blivit hemlösa, enligt Röda korset.

Internationella hjälporganisationer och utländska regeringar har börjat leverera tält och presenningar till de nödställda som fått tillbringa också en tredje natt utomhus i hällregn.

Den hjälp som hittills nått fram täcker ännu inte på långt när hjälpbehovet och president Susilo Bambang Yudhoyono sade att en bättre samordning av insatserna är livsviktig.

Vädjan om mer hjälp
Även om de internationella hjälporganisationernas bistånd med bland annat tält och mediciner alltså har nu nått fram till området är tillgången långt ifrån tillräcklig, och FN och Röda Korset vädjar nu om snabba insatser.

Omkring 600.000 av de 800.000 som bor i det drabbade området bedöms vara i akut behov av hjälp.

Flera efterskalv
I går registrerades 57 efterskalv till jordbävningen - tre av dem låg över fyra på Richterskalan.

Karta

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.