hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Översvämning hotar engelska städer

Rapport
Publicerad 24 juli 2007 - 13:52
Uppdaterad 24 juli 2007 - 19:58

Läget i det översvämningsdrabbade England är fortfarande kritiskt.

Vattennivåerna i Severn och Themsen verkar ha kulminerat. Men det rör sig om nivåer på upp till sju meter över det normala, och när detta vatten rör sig ut mot kusterna är städer som Oxford, Windsor och Reading i fara.

Experter diskuterar nu mardrömsscena- riot att London läggs under vatten. Just nu är det ingen fara, men fort- satt stora regnmängder är att vänta.

I Gloucestershire saknar 350.000 rent vatten. 50.000 hem är utan el där.

Gordon Browns färska regering har lovat nya resurser till de många tusen människor som flytt sina hem. Krisgruppen Cobra sammanträdde såväl i måndags som på tisdagen, sedan det framkommit att flodnivåerna nu överstiger de som rådde under katastrofvåren 1947.

1947 är känt som året då nästan alla engelska floder vällde ut över omgivande landområden. Det var de värsta översvämningarna på århundraden. Krisen orsakades av att marken var frusen efter en riktig vargavinter, så att vårens regnmängder och smältvatten inte hade någon annanstans att ta vägen än till floderna.

Men vårfloder och smältvatten är en sak - baserat på regnmängd under kort tid kan 2007 års sommaröversvämningar mycket väl vara de värsta någonsin i Storbritannien. 1947 års översvämningar beräknas ha kostat cirka 300 miljoner pund i dagens penningvärde. Årets vattenskador ligger redan på över 2,5 miljarder pund.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.