hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Viktigt avtal klart om Nordkorea

Rapport
Publicerad 30 september 2007 - 09:23
Uppdaterad 30 september 2007 - 16:18

Ett viktigt avtal har uppnåtts under sexpartssamtalen om Nordkoreas kärn- vapen. Avtalet ska nu godkännas av berörda regeringar, rapporterar flera källor.

Inga detaljer om vad avtalet inne- håller har offentliggjorts, men USA:s sändebud Christopher Hill var mycket nöjd. -Kina har satt ihop ett mycket bra gemensamt uttalande, sade han.

Ett avtal om nedläggning av Nordkoreas kärnvapenprogram förhandlades fram i februari. I den här omgången var målet att utforma en plan för nedlägg- ning av olika anläggningar.

USA:s sändebud Christopher Hill, som har lång erfarenhet av förhandlingar med Nordkorea, verkade nöjd då han mötte journalister i Peking.
-Kina har satt ihop en mycket bra gemensamt uttalande. Det innehöll väldigt mycket, sade han om det avtal som nu ska på remiss till respektive lands regeringar.

-Där finns massor av detaljer. Det är mycket användbart.

Uppehåll
Enligt en anonym sydkoreansk källa handlar uttalandet om att Nordkoreas viktigaste kärnanläggning i Yongbyon och två andra anläggningar ska sättas ur brukbart skick före årets slut.

Anläggningarna är stängda sedan i juli, men det anses viktigt att de också är obrukbara. Då skulle det ta Nordkorea flera månader att på nytt få dem i stånd att framställa kärnvapen.

Den senaste samtalsrundan mellan Nord- och Sydkorea samt USA, Japan, Ryssland och Kina skulle egentligen ha avslutats på söndagen efter fyra dagar. Men i stället görs nu ett "uppehåll på två dagar", uppgav Kinas sändebud Wu Dawei enligt kinesiska UD:s hemsida.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.