hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Här vill Nord Stream att ledningen ska gå

Sverige fick ansökan om gasledningen

Rapport
Publicerad 21 december 2007 - 14:11
Uppdaterad 21 december 2007 - 21:07

Det rysk-tyska gaskonsortiet Nord Stream lämnade i dag en ansökan till den svenska regeringen om att få bygga gasledningen i Östersjön i den svenska ekonomiska zonen.

Video

Gasledning i Östersjön

I ansökan finns en miljökonsekvens- beskrivning av den planerade ledningen från Ryssland till Tyskland och rege- ringen ska bl.a. pröva om gasledningen kommer att påverka Östersjöns miljö på ett acceptabelt sätt.

I riksdagen krävde socialdemokraterna i dag att regeringen kontaktar andra Östersjöländer om ett landbaserat alternativ till ledningens dragning.

I alla fall en fråga kan avföras från dagordningen, för längs ledningens planerade sträckning finns inga gamla minor och ingen gammal ammunition på havsbotten. Det har annars varit miljörörelsens främsta argument att röjningen skulle äventyra stora delar av havsmiljön.

Oppositionen krävde i dag att miljöminister Andreas Carlgren skulle uttala att projektet inte ligger i Sveriges intresse, men Carlgren anser att sådana uttalanden är riskabla.

-Jag faller inte undan för opportunistiska krav som skulle göra våra möjligheter att hävda Östersjöns intressen och miljö svagare, säger han.

Fredagens ansökan var den första som lämnats in till berörda regeringar. Det beror inte på den hårda kritiken mot projektet.

-I andra länder kan vi diskutera förslag och utkast fram och tillbaka med myndigheterna utan att vi lämnat in en formell ansökan. I Sverige krävs att man först kommer med ansökan, säger Nord Streams tekniske direktör Dirk von Ameln.

-Vi vet att projektet är omstritt i Sverige och detta är starten för en saklig dialog med stor transparens, säger von Ameln.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.