hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Sverige skickar ingen Darfur-styrka

Rapport
Publicerad 9 januari 2008 - 18:01
Uppdaterad 9 januari 2008 - 21:36

Sverige och Norge kommer inte att bidra med någon trupp till den freds- bevarande FN-styrkan Unamid i Darfur i Sudan. Beslutet har fattats av FN i samråd med de svenska och norska regeringarna.

Orsaken är det kompakta sudanesiska motståndet mot en sådan styrka. Rege- ringen i Sudan har inte godkänt en svensk-norsk närvaro men har heller aldrig givit några officiella besked.

Sudans president gick redan i november förra året ut och anklagade svenskarna och norrmännen för att vara under- rättelseagenter från Mossad och CIA.

Urban Ahlin (s), vice ordförande i ut- rikesutskottet sade då att han ville stoppa det svenska bidraget eftersom presidentens uttalande riskerade att göra de svenska soldaterna till måltavlor för fundamentalister.

Farhågorna avfärdades av utrikesminis- ter Carl Bildt (m), som nu, tillsam- mans med resten av regeringen kritise- ras för att inte ha informerat riks- dagen om beslutet att inte skicka en Darfur-styrka.

Den 31 oktober förra året gav riks- dagen klartecken till att Sverige skulle delta i en fredsbevarande styr- ka i Sudan. Hela den nordiska styrkan skulle ha omfattat 400 man, varav ca 150 svenskar.

Sverige och Norge beklagar
"Norge och Sverige har under lång tid förberett ett stöd till FN:s insats i Darfur. Vi beklagar därför att vi måste dra tillbaka erbjudandet om en ingenjörstrupp till UNAMID", säger de svenska och norska utrikesministrarna Carl Bildt och Jonas Gahr Stxre i ett pressmeddelande.

"Sudan får bära hela ansvaret för den situation som har uppstått. Norge och Sverige hindras nu från att bidra till denna nödvändiga operation, som ska bidra till bättre säkerhet för befolkningen i det våldshärjade Darfur", säger de två utrikesministrarna.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.