• Nonylfenoletoxilat används bland annat i rengöringsmedel och färger. Det bryts relativt lätt ned i miljön och bildar nonelfynol som är mycket giftigt för vattenorganismer och har skadliga effekter på vattenmiljön.
• Enligt den EU-gemensamma klassificeringen av nonylfenol finns det risk för nedsatt fortplantningsförmåga och fosterskador.
• När Naturvårdsverket i fjol undersökte ett 90-tal svenska sjöar och vattendrag visade tolv procent av proverna på ett värde som låg över EU:s gränsvärden.
• I september i fjol visade Naturskyddsföreningen i en liknande undersökning att ämnet förekommer i handdukar. Även när tidningen Testfakta i november undersökte barnoveraller innehöll samtliga plagg nonylfenoletoxylat i varierande mängd.
Källa: Kemikalieinspektionen (TT)