hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Centern godtar FRA-lagen

Rapport
Publicerad 17 juni 2008 - 12:23
Uppdaterad 17 juni 2008 - 16:59

Centerpartiets riksdagsgrupp enades i dag om att rösta för den sk FRA- lagen, men med en sk röstförklaring. Det säger gruppledaren Roger Tiefensee till Rapport.

Debatten om FRA

En av de främsta kritikerna, Fredrick Federley, hävdar dock enligt Afton- bladet att man inte alls är överens utan att diskussionen fortsätter.

Riksdagsgruppen har ägnat timmar av diskussioner åt frågan sedan i går kväll. I röstförklaringen sägs enligt Tiefensee att kontrollen av FRA behöver stärkas ytterligare jämfört med förslaget.

"Misstag begås"
Folkpartiets Allan Widman, sade i sitt debattinlägg i dag att det är en "djupt allvarlig sak" att ge myndigheter rättigheter att ta del av meddelanden som enskilda människor utgår från är privata.

-Det finns inga garantier mot missbruk, vare sig i fråga om hemliga tvångsmedel eller i fråga om annan myndighetsutövning i detta land. Misstag begås. Och det vi i bästa fall kan göra är att se till så att möjligheterna till detta blir så små som möjligt, sade Allan Widman.

Men han ansåg att de risker som här finns motiveras av signalspaningens betydelse för Sveriges säkerhet. Han anser också att de delar av förslaget, som tar fasta på integritetsskydd, och anvisningarna om hur verksamheten vid FRA ska bedrivas och övervakas är en acceptabel lösning.

Centerpartisten Staffan Danielsson försvarade propositionen och menade att signalspaning i tråd och kabel i de flesta andra länder sker med större hemlighet inom försvarsmakter än i Sverige.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.