Publicerad 29 oktober 2008 - 04:26 Uppdaterad 29 oktober 2008 - 20:20
Det danska lågprisflygbolaget Sterling Airways med ca 1.100 anställda lämnade i dag in konkursansökan. Alla flygav- gångar med bolaget har ställts in. Enligt danska uppgifter berörs mellan 30.000 och 40.000 kunder av konkursen.
Sterling grundades av den danska prästen Eilif Krogager, som också stod bakom reseföretaget Tjäreborg.
Efter Krogager har Sterling haft flera olika ägare.
Flygbolaget konkursdrabbades också för 15 år sedan men rekonstruerades.
På sin hemsida skriver Sterling att bolagets isländska huvudägare sedan juli 2008 gått in med 444,5 miljoner danska kr. Planen var att ägaren skulle fortsätta pumpa in pengar.
Efter finanskollapsen på Island ströps det pengaflödet. Bolaget har varit i kontakt med andra investerare, men pga det osäkra läget har ingen gått in.
Stagnerande resemarknad I ett brev på Sterlings hemsida skriver styrelsen och direktionen att en av orsakerna till konkursen är att resemarknaden har stagnerat samtidigt som den ekonomiska krisen förvärrats.
Sterling hänvisar också till de stora bränsleprishöjningarna förra året samtidigt som bolaget expanderat.
Tiotusentals svenskar har under flera årtionden rest med Sterling.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.