hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Negativ tillväxt i svensk ekonomi

Rapport
Publicerad 29 oktober 2008 - 10:00
Uppdaterad 29 oktober 2008 - 11:51

Tillväxten i den svenska ekonomin stannar av helt nästa år, enligt en ny prognos från Konjunkturinstitutet.

Finanskrisen

Finansoro i Sverige

KI räknar med att värdet av alla producerade varor och tjänster (BNP) kommer att falla redan under fjärde kvartalet i år.

För hela 2008 blir BNP-tillväxten bara 1,2 procent och för nästa år spår KI att BNP minskar med 0,1 procent. Men inflationen kommer att dämpas snabbt.

Konjunkturinstitutet räknar med att antalet sysselsatta minskar med cirka 100.000 personer under 2009 och 2010.

Enligt KI-chefen Mats Dillén är det nuvarande läget det värsta i svensk ekonomi sedan 1990-talskrisen.

- Under den förra lågkonjunkturen 2001-2002 försvann ungefär 50.000 jobb och nu räknar vi med att 100.000 jobb försvinner. Och vi räknar med att arbetslösheten fortsätter upp till drygt 8 procent, säger Dillén.

Lägsta värdet
Konjunkturinstitutets barometerindikator mäter stämningen i svensk ekonomi. Den står nu på det lägsta värdet sedan mätningarna började år 1996. I oktober sjönk indikatorn med sju procentenheter till 78,8.

Även företagsindikatorn visar att läget i näringslivet är svagare än normalt. Samma sak med hushållen, där har man tappat tron på ekonomin.

Konfidensindikatorn föll med 10 procentenheter till minus 24,7. Det är den lägsta siffran sedan början av 1993.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.