hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Ikväll avgörs Saab:s öde

Rapport
Publicerad 2 december 2008 - 13:40
Uppdaterad 2 december 2008 - 17:17

På Saab Automobile i Trollhättan är känslorna spända. I kväll ska Saab- ägaren General Motors lägga fram sina omstruktureringsplaner av bolaget inför USA:s kongress.

Fordonsindustri i kris

Ford öppnade i går för en försäljning av Volvo och många tror nu att GM kommer att avyttra Saab. För att kunna driva verksamheten vidare efter årsskiftet behöver GM 11 miljarder dollar.

Enligt en talesman för GM kan bolaget hålla inne rekonstruktionsplanerna till klockan sex på onsdagsmorgonen svensk tid.

Paul Åkerlund, IF Metalls klubbordförande på Saab, säger till TT att han inte har någon förhandsinformation om GM:s planer.

-Jag tror inte den svenska ledningen vet något heller, säger han.

"Ägaren inte viktigast"
Enligt Åkerlund är det viktiga för de anställda i Sverige att Saab, oavsett ägare, får fortsätta utveckla och producera bra bilar.

-Om det sker i GM:s regi, delvis i GM:s regi eller helt i någon annans regi tror inte jag de anställda här funderar så mycket på. De vill ha kvar en komplett bilanläggning med teknisk utveckling och hela produktionsapparaten.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.