hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Regeringen ger lån till bilindustrin

Rapport
Publicerad 8 december 2008 - 07:28
Uppdaterad 8 december 2008 - 09:10

Svenska staten väntas ställa upp med stöd i form av lån och lånegarantier på goda villkor till Saab och Volvo personvagnar. Det uppger källor för Dagens Industri.

Fordonsindustri i kris

Finansoro i Sverige

Det eventuella statliga stödet är tänkt som en överbryggningslösning i avvaktan på att de amerikanska ägarna GM och Ford ska hitta köpare. En källa med insyn i processen uppger att det handlar om flera miljarder kr.

Även europeiska investeringsbanken ska vara beredd att ge kortfristiga lån till de krisdrabbade bolagen, mot garantier från regeringen.

Inte bidrag
Enligt en källa till tidningen handlar det inte om bidrag eller att staten ska gå in som ägare.

-Det handlar om lån och lånegrantier på goda villkor, uppger källan.

Extremt akut för Saab
Allvarligast uppges läget vara för Saab Automobile. Där är behovet av nytt kapital extremt akut. Situationen hos Saab är en parallell till läget inom moderbolaget GM, som enligt DI, behöver motsvarande 30 miljarder för att klara sig bara över årskiftet.

För Volvo Personvagnar, som ägs av Ford, är läget något bättre. Enligt företagets vd Stephen Odell kan företaget gå med vinst redan andra halvårte 2009, bland annat på grund av personalminskningarna med totalt 6.000 personer, varav 4.000 i Sverige.

Bolag med staten
Näringsdepartementet har, enligt uppgifter som DI fått bekräftade från flera källor, planer på att staten, AB Volvo, Saab Automobile, Scania och Volvo PV tillsammans startar ett nytt bolag. Det nya bolaget ska ägna sig åt forskning och utveckling.

Tidigare har flera ministrar sagt att regeringen är villig att långsiktigt stödja bilindustrin med inriktning på forskning kring miljövänlig teknink, inte minst eldrift.

"Inga pengar till utlandet"
Biltillverkarna GM, Chrysler och Ford väntas nästa vecka få ett stöd från amerikanska staten på totalt cirka 126 miljarder kronor.

Ford och GM har, enligt DI, lovat att ingenting av stödet från staten ska gå utomlands.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.