hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Fack vill slå samman Volvo och Saab

Rapport
Publicerad 10 december 2008 - 04:47
Uppdaterad 10 december 2008 - 09:49

Fackordförandena för ingenjörerna vid Volvo Cars och Saab Automobile hävdar att svensk bilindustri kan räddas om Volvo och Saab slås ihop i ett nytt gemensamt bolag.

Fordonsindustri i kris

Båda företagen är numera USA-ägda och klubbordförandena Håkan Danielsson och Magnus Sundemo skriver i Svenska Dag- bladet att en arbetsgrupp snarast bör tillsättas för att definiera ett utvecklingsinriktat ägaralternativ.

-Det krävs en bred uppställning och uppslutning från regeringen och hela det svenska närings- och samhälls- livet, avslutar de sin artikel i SvD.

Författarna av artikeln anser att både kompetens och kapital bör sökas inom hela Norden och att det redan finns kompletta utvecklingsorganisationer att utgå ifrån.

Två krav till regeringen
Danielsson och Sundemo ser två huvudpunkter de framför. Den ena är att skapa en gemensam utvecklingsorganisation för hela fordonsindustrin, vilket de tror kan få spetskompetensen att stanna i regionen och försörja nyföretagande och bilindustrin med kompetens.

Den andra punkten de presenterar menar att regeringen måste fokusera på vad som är bäst för svensk fordonsindustri, i stället för att endast se till säljare och köpares vilja. De vill se att "sökljuset för framtida ägare måste riktas mot en lösning där industriell kompetens och kapital genereras nordiskt och där de båda varumärkena återfinns i ett nytt gemensamt bolag med en ny pluralistisk ägarstruktur".

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.