hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Storägare anklagas för Volvos förlust

Rapport
Publicerad 14 januari 2009 - 19:43
Uppdaterad 14 januari 2009 - 21:04

2003-2007 blev Volvos mest vinstrika femårsperiod någonsin. Samtidigt har Volvo de senaste åren varit mycket generöst mot sina aktieägare och delat ut mer pengar än vad företaget tjänat.

Fordonsindustri i kris

Höga utdelningar och inlösen av aktier har vänt en vinst på 56,8 miljarder kronor till en förlust på 2,6 miljarder kronor.

Pressen på företagen att vinst ska sättas i arbete genom investeringar, utlåning och utdelning kan vara hård. Volvos utdelning har under hela femårsperioden varit högre än vinsten.

Gunnar Ek, bolagsbevakare för Aktiespararna, säger till Rapport att storägare ligger bakom förlusten. -Framför allt Christer Gardell som aktivt arbetat för att få detta till stånd.

-Man hade utan tvekan behövt de 20 extra miljarder som man tvingades av storägarna att dela ut, till att förstärka bolaget genom att till exempel köpa andra företag, som nu kan köpas till låga priser, säger Gunnar Ek.

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Bildt: "Läget allt mer allvarligt i Syrien"

Risk att landet glider över i ett fullskaligt inbördeskrig, säger utrikesministern till SVT.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.