hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Carnegie uppges ha fått en köpare

Rapport
Publicerad 9 februari 2009 - 01:45
Uppdaterad 9 februari 2009 - 07:49

Staten har hittat en köpare till investmentbanken Carnegie. Enligt Dagens Nyheter kommer affären att presenteras under måndagen.

Krisen inom Carnegie

Finansoro i Sverige

Köparen av Carnegie, som tillfälligt ägs av staten genom Riksgälden, ska ha fått en förlustgaranti på de miljardlån som en jämtländsk finansman tagit i investmentbanken.

Upplägget innebär, enligt tidningen, att staten får stå för de förluster som kan uppstå. Vem köparen är har inte Dagens Nyheters källor velat uppge. Tidigare har dock investment- bolaget Bure setts som tänkbar köpare.

Försäljningen har försvårats på grund av Carnegies miljardlån till finansmannen Maths O Sundqvist, eftersom panterna består av aktier i belånade bolag. Investmentbanken bröt mot reglerna när man lånade ut så mycket pengar till en enda kund.

Riksgäldens generaldirektör Bo Lundgren vill inte kommentera historien.

-Jag har inga som helst kommentarer till de interna affärer som kan tänkas finnas, säger han till DN.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.