hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Så här såg det ut i Baltiska hallen i Malmö när Sverige mötte Australien i Davis cup 2003. Foto: Scanpix

Israel-kritik mot tomma läktare

Spel utan publik - men tomt blir det inte

Rapport
Publicerad 3 mars 2009 - 09:31
Uppdaterad 5 mars 2009 - 08:51

Spelarna i det israeliska Davis Cup-laget är tydliga i kritiken mot de tomma läktarna under mötet med Sverige i Baltiska hallen i Malmö.

Tuffast i kritiken var dubbelspecialisten Andy Ram, som säger att han nyligen kunnat spela i arabstaten Dubai - med publik.
-Det här är ett dåligt beslut som påverkar min bild av Sverige, men det är deras sak mer än vår, sade han.

Sveriges DC-kapten Mats Wilander valde en mer diplomatsik linje.
-Förhoppningsvis har de ansvariga i Malmö gjort en riktig bedömning, sade han.

Tomt - men inte tomt
Trots beslutet om tomma läktare blir det inte helt tomt i Baltiska hallen under matchen. Bland annat finns ett ovanligt stort pressuppbåd på plats. Minst ett hundratal journalister kommer att finnas på pressläktaren i Baltiska hallen.

Den omstridda matchen lockar även internationella nyhetsbyråer som annars troligen inte skulle ha följt mötet mellan Sverige och Israel i Malmö på plats. Fortfarande får Svenska tennisförbundet in ansökningar om ackreditering.

Juniorer får plats
Det som Malmö kommun beslutat är alltså strängt taget inte att matchen ska gå inför tomma läktare, utan att den ska spelas utan betalande publik.

I tillägg till alla journalister får ett par hundra juniorer från Malmös tennisklubbar följa matchen från läktarna. Detta för att de ska få känna på atmosfären, skriver Sydsvenskan och Skånska Dagbladet.

Från "bra lottning" till tomma läktare

Att Sverige möter Israel i första omgången i Davis Cup den 6-8 mars sågs först som en bra lottning.

Sedan har bilden komplicerats av krigshändelserna i Gaza och kritiken mot Israels krigsinsats. Politiska grupperingar krävde redan i januari stopp för matchen, ett upprop på nätet har fått flera tusen namnunderskrifter.

Polisen bedömer att det finns en "relativt hög hotbild" mot arrangemanget. Med hänvisning till den bedömningen beslutade fritidsnämnden i Malmö den 18 februari att matchen ska spelas utan publik.

Beslutet har fått häftig kritik och Malmöpolitikerna har beskyllts för att driva egen utrikespolitik. Ett försök i sista stund att flytta matchen till Stockholm misslyckades.

Ett tusental poliser ingår i kommenderingen runt matchen i Malmö. Matcharenan Baltiska hallen hålls avspärrad och avspärrningarna utökas i veckan så att två skolor på området måste evakueras.

En stor demonstration i Malmö mot matchen planeras till på lördag, men polisen räknar med ytterligare protestaktioner.

(TT)

Toppnyheterna

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.