hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Läkare misstänks för barndråp:

Sköterska förhörs om spädbarns död

Rapport
Publicerad 9 mars 2009 - 12:14
Uppdaterad 9 mars 2009 - 12:27

I dag förhörs den undersköterska som var med då ett spädbarn i höstas av- led vid Astrid Lindgrens barnsjukhus.

Diskussion i Gomorron Sverige

Dråpmisstänkt läkare

Den 54-åriga läkare som sitter häktad misstänkt för dråp har överklagat häktningsdomen.

-Jag undrar om åklagaren verkligen har förstått vad det här handlar om, säger läkarens advokat Björn Hurtig till DN.se.

Svea hovrätt kommer troligen att be- handla överklagandet i eftermiddag och har begärt in yttrande av åklagaren till senast kl 15.

Kan släppas i dag
Om hovrätten väljer att gå på advokatens linje kan den misstänkta läkaren släppas på fri fot redan i eftermiddag.

Häktningsskäl kan ha upphört
Även dagens förhör med undersköterskan, som anses vara ett nyckelvittne i fallet, kan leda till att läkaren släpps.

Det förutsätter dock att rätten anser att det inte längre finns några häktningsskäl, dvs att risken för att läkaren ska kunna undanröja eventuella bevis har försvunnit.

Läkaren häktades i fredags på sannolika skäl misstänkt för att ha gett en nyfödd, svårt hjärnskadad flicka dödliga doser morfin och tiopental.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.