hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Regeringens ekonomiska prognos

"Vi ser en kollaps i världsekonomin"

Rapport
Publicerad 1 april 2009 - 12:58
Uppdaterad 1 april 2009 - 13:16

Experter på arbetsförmedlingen och på SEB understryker allvaret i Borgs siffror som presenterades i dag.

Finanskrisen

-Slår Borgs prognos om arbetslösheten in hamnar vi på de höga arbetslöshetsnivåer vi hade i början av 1990-talet, säger Arbetsförmedlingens prognoschef Tord Strannefors till TT.

-Vi ser nu en kollaps i världsekonomin och nu krävs en offensiv svensk arbetsmarknadspolitik och en offensiv ekonomisk politik, fortsätter Strannefors.

Robert Bergqvist, chefekonom på SEB, är förvånad över att finansministern inte presenterar nya stimulansåtgärder i samband med onsdagens kraftiga prognosjusteringar.

-Tyvärr är det här en ganska realistisk bedömning av det svåra läge som svensk ekonomi befinner sig i. Det förvånar mig att Borg målar upp ett sådant här scenario, utan att verka vara villig att spendera mer pengar, säger Bergqvist.

Han ser framför sig ett läge där regeringen måste göra avsteg från det långsiktiga målet om överskott i statsfinanserna och bortse från utgiftstaket.

En allmän sänkning av arbetsgivaravgifterna, stöd till kommunsektorn och till de hushåll och företag som har det svårast i recessionen är vad Bergqvist förväntar sig.

-Det kommer att komma, säger han.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.