Sverige bäst på delad föräldraledighet
|
|
Publicerad 13 april 2009 - 19:00
Uppdaterad 16 april 2009 - 07:52
|
Nästan 7 av 10 svenskar tycker att föräldraledigheten ska delas lika mellan föräldrarna. Det visar en stor opinionsundersökning som SVT gjort i samarbete med NRK, YLE och Danmarks Radio.
Fakta om föräldrapenningen |
Under 2008 tog papporna ut 21,5 procent av de använda föräldrapenningdagarna i Sverige. Motsvarande siffror för: Norge: 12,3 Danmark: 7,57 Finland 6,6 Källa: Försäkringskassan I inget annat av våra nordiska grannländer är det så många som tyckte att föräldraledigheten ska delas så jämlikt. Norge var det land där flest menade att föräldraledigheten främst är till för mammor. -För de flesta i min bekantskapskrets är det en självklarhet att pappan ska vara hemma. Jag tror inte det är någon av mina kompisar som inte har varit hemma. Sedan är det naturligtvis olika hur länge man varit hemma, men sex månader är väl något som de flesta har varit hemma, säger Niclas Eriksson. Fler pappor hemma I Sverige är trenden tydlig. Allt fler pappor är hemma längre perioder - och det redan när barnen är små. Andelen tvååringar som har en pappa som tagit ut mer än tre månader med föräldrapenning har dubblerats sedan år 2000. I fjol delade nästan 9 procent av hushållen med tvååringar på föräldradagarna inom ett 40-60 intervall.
I Sverige har föräldrarna gemensam rätt till 480 dagar med föräldrapenning. I Norge har man 378 dagar.
Men bara 4 av 10 norrmän tycker att föräldrarna ska dela lika. Norska pappor ifrågasätts De norska papporna tog bara ut drygt hälften så många föräldradagar som de svenska papporna i fjol. Rune Vethe hör till dem som valt att ta halva tiden med sina söner - ett beslut som ständigt ifrågasätts av omgivningen.
-Det går mer på det att min fru ger ifrån sin permission att hon ger från sin upptjänte permission jag får den känslan att jag tar av hennes permission. Det känns orätt att bli bemött med sådana hållningar.
Möter motstånd Många långlediga norrmän vittnar om att de upplever olika typer av motstånd i det norska samhället. Både från sina partners som inte vill dela med sig, men också från hälsovårdspersonal som anklagar dem för att stjäla tid från mamman. Ann-Zofie Duvander, analytiker på Försäkringskassan och demograf och sociolog vid Stockholms universitet, tror att bland annat en svensk generös föräldraförsäkring och en konsekvent jämställdhetspolitik har bidragit till skillnaderna från övriga nordiska grannar. Flera skillnader -...sedan har vi flera intressenter som alla har ställt upp på det målet att vi ska ha ett jämställt föräldraskap, arbetsgivare betalar ofta extra ersättning och det finns ofta stora företag som uttryckt sig positivt att pappor ska vara hemma, politiker har ofta sett det som positivt, försäkringskassa, det har funnits många kampanjer för att vi ska ha ett jämställt föräldraskap i Sverige. Josefin Lennen Merckx, reporter på SVT, Anders Eliasson, SVT Text&Webb
|