För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
M satsar på tv-reklam i EU-valet
Publicerad 21 april 2009 - 12:29 Uppdaterad 22 april 2009 - 11:21
Även Moderaterna har beslutat att satsa på tv-reklam i EU-valet. -Vi vill finnas med i alla kanaler, säger partisekreterare Per Schlingmann.
Budskapet i reklamen kommer att bli att uppmana inte minst moderata sympatisörer att gå och rösta.
-Vi har tidigare avvisat tv-reklam för att det är så dyrt, men TV4 kom med ett så attraktivt erbjudande, sade Schlingmann vid en träff med riksdagsjournalister på tisdagen.
Vad de kostar gick partisekreteraren inte in på. Tidigare har Kristdemokraterna nappat på erbjudandet från TV4 om tv-reklam inför EU-valet i juni.
För Moderaterna är tv-reklam inte nytt. Även i valet 2006 användes det men bara i mindre omfattning i nischkanaler, sade Per Schlingmann.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?