hem | kultur & nöje | vetenskap

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Flest anmälda våldtäkter i Sverige

Rapport
Publicerad 27 april 2009 - 10:08
Uppdaterad 27 april 2009 - 14:00

Sverige har flest anmälda våldtäkter i Europa - dubbelt så många som "tvåan" England.

Det resultatet gjorde att presentationen av en EU-studie förlades till Stockholm på måndagen. Först på tisdagen presenteras studien, som finansieras av EU-fonden Dahpne II, i Bryssel.

Forskare i elva EU-länder har jämfört hur rättsapparaten i respektive land hanterar våldtäktsbrott. Sverige hamnar i en oväntat dålig dager, enligt studien.

Mer frekvent brott här
De höga anmälningstalen i Sverige beror inte enbart på att man här har hög benägenhet att anmäla och att man även anmäler övergrepp av lindrigare slag.

Tvärtom, slår forskarna fast, tycks våldtäkter vara ett mer frekvent brott i Sverige än i länderna på kontinenten.

Över 5.000 våldtäkter per år anmäls i Sverige medan anmälningarna i andra ungefär lika stora länder ligger på ett par hundra per år.

Där kan mörkertalen i och för sig vara stora eftersom man i princip bara anmäler överfallsvåldtäkter och grova övergrepp inom relationer, på samma sätt som det var i Sverige för 40 år sedan.

Kopplas till nöjeslivet
Den höga frekvensen av våldtäkter i Sverige är starkt kopplad till nöjeslivet, eller mer konkret så kallade efterfester.

Tidig sexdebut, hög alkoholkonsumtion, "fri sexualitet" och "rätten till ett sent nej" ger helt enkelt fler våldtäkter, enligt studien.

I Sverige anmäls 46 våldtäkter per 100.000 invånare. Det är dubbelt så många som i England som redovisar 23 anmälningar.

Det är fyra gånger fler än i de övriga nordiska länderna, Tyskland och Frankrike och upp till 20 gånger fler än vissa länder i Syd- och Östeuropa.

Även sämst uppklarning
Sverige och England har också den sämsta uppklaringen av våldtäktsbrotten i form av åtal, bara ungefär 13 procent av de anmälda brotten går till åtal.

För svensk del förklaras den låga åtalsfrekvensen bland annat med det svåra bevisläge som kommer sig av att de flesta anmälda våldtäkter inte ger skador.

Vidare kommer hälften av de misstänkta männen med invändningar om att kvinnan samtyckt och nästan ingen erkänner. Dessutom har man här svårare att få tag i förövare av överfallsvåldtäkter.

Toppnyheterna

Söderström sjunger ur Glada änkan

Hos Lasse Holmqvist sjöng Elisabeth Söderström 1971 Viljasången för Ingmar Bergman.

Varannan student får för lite undervisning

Hälften av landets studenter får för lite undervisning, det visar en undersökning som fackförbundet TCO gjort.

Politiker i bråk om var Kiruna ska ligga

Medan marken spricker under Kiruna försvårar en spricka mellan kommunalråden planeringen för att flytta staden.

Snusförbud för kommunanställda

Svalövs kommun överväger att införa ett snusförbud för de anställda i kommunen.

Svininfluensa kan däcka Barcelona

Zlatan Ibrahimovics lagkamrater i Barcelona, Yaya Toure och Eric Abidal, har drabbats av svininfluensan.

Norge fruktar muterat virus

Två personer i Norge som dött i influensan bar på en muterad variant av viruset.

Mördade bönder skulle bli smink

Ett makabert brott har avslöjats i Peru. Fyra personer har gripits misstänkta för att ha dödat 60 människor och sålt deras fett.

Sol i hela landet under lördagen

November är en mycket grå månad och på flera ställen har solen inte lyst mer än några timmar.

Är du bättre än Karin Hübinette?

Kolla om du har hängt med i nyhetshändelserna - och utmana Agendas programledare.

"Värre än På spåret"

Karin Hübinette får prestationsångest när hon ska göra Rapports vecko-quiz.

Dödade frun i sömnen - kan inte dömas

Mannen drömde att det pågick ett inbrott. Då dödade han frun av misstag.

Spelskandal i Champions League

17 personer har gripits misstänkta för vadslagningsfusk i samband med Champions League-matcher.

11-åringar får se New Moon

I sista stund ger kammarrätten klartecken till 11-åringar att se den populära Twilightseriens nya film.

"Hustrumisshandel och abortmotstånd"

Lotta Olsson är barnkulturredaktör på Dagens Nyheter och upprörs av vissa av budskapen som Twilight-serien sprider.

Hansson: "Livet måste gå vidare"

Martin Hansson har fått massiv kritik efter att ha missat den solklara hands som ledde till att Frankrike nådde VM på Irlands bekostnad. Den svenske domaren ger dock inte upp.

Oppositionen anklagar Olofsson för lögn

Oppositionen tror att Maud Olofsson ljuger om Vattenfall och KU-anmäler näringsministern.

Försäkring mot prisfall

Snart kan du försäkra dig mot prisfall på bostadsmarknaden.

Överbetalda

Skådisarna som kostar mer än de smakar

Tidskriften Forbes har rankat de mest överbetalda skådespelarna i Hollywood.

Renhjord genom isen

En fransk dokumentärfilmare filmade renhjorden när isen plötsligt brast.

Oprah läggs ned

Ett av världens mest betittade tv-program, Oprah Winfrey show, läggs ned.

En rumphuggen kupp

Mannen bröt sig in i affären men kom varken in - eller ut.

Ditt sällskap i jul

Lisbeth Åkerman får hedersuppdraget att lotsa tittarna genom julaftonen i SVT.

Kung inget namn för Svensson

En helt vanlig Svensson ville lägga till förnamnet Kung.

Dit flyr svensken

Gran Canaria toppar tio-i-topp-listan över över resmål under julen.

Betyg på matlådan

Bättre mat, men framför allt sällskap till maten. Det vill pensionärerna ha.

Brist på must hotar

Det kan komma att bli en dyster jul för alla julmustälskare.

Klår du Björkman?

Kolla om du har hängt med i nyhetshändelserna - och utmana Mr Melodifestivalen!

Koll på kulturen?

Har du hängt med i veckan som gick? Gör Kulturquizet och se hur påläst du är - och håll dig uppdaterad

10 mille ner i sjön

Bilen på bilden är en Bugatti Veyron, ett fartmonster med en prislapp på 10 miljoner kronor. Då gäller det att inte titta på fåglar när man kör.

Blåste bank och bjöd på tårta

En 36-årig man lyckades lura ett Nordeakontor i Stockholm på guldtackor och eurosedlar för 12 miljoner kronor.

Storsvindlarens prylar på auktion

Bernard Madoffs specialsydda Metssupporterjacka steg rejält i värde.

Minnesvärt världsmästerskap

Svenska minnesmästaren Mattias Ribbing tävlade i helgen i minnes-VM.

Aktuellt

Aktuellts programledare.

I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.

Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.

Svininfluensan

Allt om influensan

På svt.se/svininfluensan hittar du nyheter, länkar, information om svininfluensan...

Nasas foto visar området på månen där stora kvantiteter is har hittats. Foto: NASA

Vatten hittat på månens baksida

Betydande mängder is har upptäckts på månen, rapporterar USA:s rymdstyrelse Nasa.

Korrespondenterna

Fredrik Önnevall, Korrespondenternas programledare

SVT i världen

SVT:s korrespondenter ger unika inblickar från världen.

Gomorron Sverige

Klart med ny EU-president?

Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.




Victoria och Daniel

Kronprinsessan Victoria med Daniel Westling på hans första officiella uppdrag på Victoria-dagen.

Allt om förlovningen

Nästa år gifter sig kronprinsessan Victoria med Daniel Westling.

Alternativ bild för flash innehåll.