För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Facket på Saab positivt
Publicerad 12 juni 2009 - 17:55 Uppdaterad 12 juni 2009 - 19:40
Facket på Saab Automobile i Trollhättan bedömer att köparna är starka nog att ta över.
Ledningen för facket har fått information om de återstående spekulanterna och tror att de har de ekonomiska muskler som krävs för att utveckla och marknadsföra nya Saab-modeller.
-Utifrån den kunskap vi har så här långt är det det min bedömning. Vad som sedan händer i slutförhandlingarna vet vi inte, säger Paul Åkerlund, IF Metall klubbordförande, till Västnytt.
Framtidssatsning Varifrån köparen kommer är inte avgörande, det är viktigare vilka avsikter och planer man har, säger Åkerlund.
-Att man vill satsa på Sverige och Trollhättan med både produktion och utveckling, att göra en framtidssatsning, det är det absolut viktigaste, säger han till Västnytt.
Facket i Trollhättan verkar övertygat om att det blir en affär. -Man ska aldrig utesluta något, men det finns inget som tyder det på nu, säger Paul Åkerlund.
Nordisk lösning Den enda köpare som är känd utåt är den lilla svenska sportbilstillverkaren Koenigsegg med norrmannen Bård Eker som storägare.
-Kulturen i Norge är ju mer lik den svenska än en del andra kulturer så det kanske kan finnas något positivt med det i så fall, säger Metalls klubbordförande om en sådan nordisk lösning.
SVT:s Rolf Fredriksson får allt färre kolleger i Bryssel. Nu uttrycks oro över att kritisk journalistik kring EU ersätts med pressmeddelanden och pr-utspel.
Aktuellt torsdag En svårt sjuk 31-årig kvinna vill att läkarna söver henne och sedan stänger av respiratorn. Är den här formen av dödshjälp tillåten? Och så ett unikt reportage från vår utsände i flyktinglägen i Darfur.
09:30 Stora jobbdagen 2010 - jobben och jobbet. 12:20 Hur ska EU:s ekonomi styras? Hearing i EU-parlamentet med bland andra Greklands premiärminister Georgios Papandreou 13:20 Politisk duell om ungas uppväxtvillkor. Med Thomas Bodström (S) och Ulf Kristersson (M) 14:00 Pressträff om nytt kvalitetssystem för högskolan. 15:30 Bakom Rubrikerna. Möte med Gunilla Lindberg, SOK.
Allt fler i arabvärlden bär slöja. Är det ett tecken på förtryck eller frihet? Ofta är det välutbildade kvinnor som står på barrikaden för rätten att bära slöja. Samtidigt ropar politiker i Europa och i länder som Egypten och Turkiet på slöjförbud. Varför? Korrespondenterna söker svaren i Paris, Kairo och Peshawar.