hem | kultur & nöje | vetenskap

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Flyktingbråk blev ökad inflyttning

Vännäs två månader senare

Rapport
Publicerad 21 juli 2009 - 05:59
Uppdaterad 21 juli 2009 - 06:55

Det har gått två månader sedan 45 flyktingar i Vännäs väster om Umeå evakuerades efter att de attackerats av en hotfull mobb. Nu har mer än hälften av dem flyttat från orten, men ett 30-tal flyktingar har också flyttat in.

Det var på fredagskvällen den åttonde maj som en uppretad grupp samlades utanför ett hyreshus strax intill kommunhuset i Vännäs, på jakt efter en person som de hade hört ryktas skulle varit inblandad i misshandeln av en flicka från orten.

Kvällen efter attackerades flera flyktingfamiljer av en större folksamling som gick runt till olika adresser där det bodde irakiska flyktingar.

Situationen upplevdes av flera av de drabbade som så hotfull att flyktingsamordnare i samråd med polis tog beslutet av evakuera 45 personer till ett hotell i Umeå.

Hälften har flyttat
Av de evakuerade flyktingarna har nu drygt hälften, 24 personer, flyttat från Vännäs för gott och istället bosatt sig i södra Sverige.

-Dom var så rädda och kände att vi kan inte bo kvar, säger flyktingsamordnaren Ingrid Linderoth, som fortfarande har kontakt med samtliga.

En av de som flyttat är Lina Ismail Karim, som tillsammans med sin familj bosatt sig på den lilla ortetn Trensum utanför Karlshamn.

-Vi lämnade Vännäs för att det fanns rasister där. Dom ville att vi araber skulle lämna Vännäs, säger hon.

De övriga flyktingarna har dock valt att bo kvar trots attackerna, mycket tack vare det stöd de fått. Flera stora demonstrationer har ordnats och det har bildats en stödförening; "Vännäs mot rasism".

-Jag har bott i Vännäs i tre år. Jag har många vänner och vill inte flytta, absolut inte, säger Kahtan Alkhalidi, som tillsammans med fru och tre barn stannat på orten.

Polisen har utrett ett 20-tal anmälda brott med anknytning till attackerna, men alla utredningar utom tre har lagts ner på grund av brist på bevis, och polisen vill tona ner det som inträffat.

Stor inflyttning trots allt
Men trots det inträffade är nu inflyttningen av nya flyktingar till orten ovanligt stor. Det är en förvånad flyktingsamordnare som konstaterar att ett 30-tal flyktingar sökt sig till Vännäs sedan början av juni och fler är på väg.

Den största orsaken till inflyttningen är förmodligen en kampanj från hela Umeåregionen som pågått långt före våldsamheterna i maj.

Efter attackerna har många vännäsbor kraftsamlat mot främlingsfientlighet, och enligt kommunen informeras familjerna om händelserna innan dom kommer hit.

Toppnyheterna

Flaskan väcker starka reaktioner Mona valde att inte amma

Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.

"Vården ljuger"

Debatt om amning mellan journalisten Rebecka Edgren Aldén och Anna Herting från Amningshjälpen.

Webbfråga

Är det viktigt att barnen blir ammade?

Visa resultaten »

Varg tjuvskjuten i Värmland

Blod, pälsrester och spillning i snön i gör att polisen misstänker tjuvjakt.

90 utmärglade får avlivades

90 får som hittats i en ladugård var i så dåligt skick så att de fick avlivas.

SAS varslar 505 personer

Nya besparingar och fler förlorade jobb väntar på det krisdrabbade flygbolaget SAS.

Företagets historia i korthet

2006 fyllde SAS 60 år. Många ställer sig nog frågan om det blir någon 70-årsdag.

Olofsson beredd skjuta till mer

Näringsminister Maud Olofsson har tidigare sagt nej till att skjuta till mer pengar till SAS.

Nya miljardbesparingar väntar

Det krisdrabbade flygbolaget måste spara ytterligare två miljarder kronor och ber aktieägarna om extra pengar.

Hur mycket pengar i det svarta hålet?

Peter Rawet om vad som krävs för att rädda SAS.

SVT:s Claes JB Löfgren på plats i Afghanistan: "Stämningen här är tryckt"

Korreespondenten Claes JB Löfgren rapporterade direkt från den svenska militärförläggningen i Mazar-e Sharif i Afghanistan.

Sverige skickar fler soldater

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan och skickar ett 30-tal soldater nästa vecka.

Kistornas färd till Sverige försenas

Planet som ska föra hem de två svenska officerare som dödades i Afghanistan i söndags blir försenat.

Posten backar Nu får Göran behålla jobbet

Göran och fem kollegor fick sparken från posten i Umeå eftersom de ansågs för långsamma. Nu har dock posten backat och de får behålla jobbet.

Forskare: Ipred största förändringen

Ipred-lagen var den förändring under 2009 med störst betydelse för den personliga integriteten, säger forskaren Markus Bylund.

Strängare straff för fel i vården

Nu ska det bli lättare för patienter att anmäla misstag och vårdpersonal som inte sköter sig ska straffas hårdare.

Webbfrågan

Läser du deckare?

Visa resultaten »

Nu kommer köttklistret

Sverige och EU har godkänt ett ny tillsats som kan sätta ihop köttdelar till hela filéer.

En legend på mässan

Kulturnyheterna träffade den legendariske designern Paul Smith.

Riksbanken utreder bopriserna

Riksbanken funderar över om det behövs nya verktyg för att hålla bostadspriserna nere.

Webbfråga

Kan du tänka dig att hänga fast ett lås för kärlekens skull?

Visa resultaten »

Bilister fast i tunnel - flera döda

Minst 60 har dött och hundratals sitter fast i en biltunnel efter ett snöskred i extremvädret i Afghanistan.

Tystnad talar för Janukovytj

Premiärminister Julia Tymosjenkos tystnad talar allt starkare för att Viktor Janukovytj verkligen blir Ukrainas nye president.

SVT:s reporter pressade Rogge

På Stefan Åsbergs fråga erkände IOK-basen Jaques Rogge att han pratat ned Rysslands president om de ryska dopningsfallen.

Volvo kinesiskt till kinesiska nyåret?

Geely kan ta över Volvo till det kinesiska nyåret nästa vecka, men experter tvivlar på det.

En tiger i tanken för Volvo?

Peter Rawet om Volvo-Geely affären.

Läsk kan ge cancer

Att dricka läsk kan öka risken för cancer i bukspottkörteln.

Så klär du dig moderiktigt i vår

Tjejer ska klä sig jordnära och med stora smycken och killar bör satsa på jeans för att hänga med i vårens mode.

Han petar ner Avatar från tronen

Lasse Hallström har lyckats med det hittills omöjliga.

Swedbanks bokslut Förlusten större än väntat

Rörelseförlusten var nästan 1,7 miljarder kronor för fjärde kvartalet.

Toyota: Vi drar tillbaka Prius

Företaget bekräftar nu att bromsfel gör att 400.000 bilar - däribland Prius - dras tillbaka. Det gäller även i Sverige.

Engelska är inte alltid lätt

Dags att bättra på uttalet?

Didrik Solli-Tangen vann den norska uttagningen inför Eurovision Song Contest. Men mest uppmärksammad var inte låten utan artistens engelska uttal.

Har du nyhetskoll?

Kolla om du har hängt med. Gör Rapports veckoquiz.

Så gick det för Luuk

På Spårets programledare var ordentligt nervös för att misslyckas i veckans quiz.

Fares farsa filmstjärna

Jan Fares är aktuell i en ny film, som har regisserats av hans som, regissören Josef Fares.

Rymdresan dyrare

När Ryssland får monopol väntas högre priser.

Mirakelräddad

I 17 timmar låg en 21-årig schweizare begravd i snö innan han mirakulöst kunde räddas.

Sista natten med Endeavour

Endeavours resa mot rymdstationen ISS är en av de sista för rymdfärjorna.

Så lurades vännerna

En bedragare kapade Madeleine Hallberg-Janssons mejlkonto.

"Var folkets artist"

Filmen "Eleganten från vidderna" ska visa vem Eddie Meduza egentligen var.

Här är supermaten

Blåbär ihop med bakterier gör gott för magen och råg ger stabilt blodsocker.

Pizza skyddad av EU

EU har beslutat att ge officiellt erkännande åt pizzan från italienska Neapel.

Anton blev blåst på konsertbiljetterna

Polisen utreder en ny form av bedrägerier med biljetter.

Bekänner färg

Gåtan om hur dinosaurierna såg ut kan vara på väg att lösas.

De nominerade är...

The Hurt Locker och Avatar kan ta storslam i årets Oscarsgala.

Mussolini stoppad

En omstridd Iphone-applikation uppbyggd kring fascistdiktatorn Mussolini har nu stoppats i Italien.

Värd 750 miljoner kr

Skulpturen "L'homme qui marche I" såld för rekordpeng.

Vickan som Barbie

Nu har kronprinsessan Victoria blivit Barbiedocka.

Aktuellt

Aktuellts programledare.

Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång?
Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?

SVT Forum onsdag

09:30 - 16:00 Debatt i riksdagen hela dagen om bland annat sekretess vid anställning av myndighetschefer, grov kriminalitet och ungdomspolitik.

SVT på klimatmötet

Den 7-18 december 2009 möttes världens länder i Köpenhamn för att förhandla om ett nytt klimatavtal.

Svininfluensan

Allt om influensan

På svt.se/svininfluensan hittar du nyheter, länkar, information om svininfluensan...

Korrespondenterna

Fredrik Önnevall, Korrespondenternas programledare

Om Sveriges handel med diktaturer.

Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.

Ozonhålet ovanför Antarktis minskar. Grafik: SVT

Ozonhålet bra för klimatet

Minskade utsläpp av freoner leder till att uppvärmningen av klimatet kan öka ytterligare.

Victoria och Daniel

Alternativ bild för flash innehåll.