hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Regnrekord i juli

I fas med klimatförändringarna

Rapport
Publicerad 30 juli 2009 - 09:36
Uppdaterad 30 juli 2009 - 11:02

Juli 2009 går mot sitt slut. SVT:s meteorolog Mats Andersson konstaterar att månaden varit ovanligt regnrik. Det är bara i norr, i Norrbottens län, som det har kommit mindre regn än normalt.

Aktuell väderprognos

På många håll har det regnat tre gånger mer än normalt. Men ändå har varken programledaren eller meteorologen i dagens Gomorron Sverige upplevt att det regnat så mycket.

- Jag är själv lite förvånad över siffrorna. Jag tycker det är en av de bästa somrar jag har upplevt; både med sol och torka och sköna temperaturer. Men jag litar på de här siffrorna, säger Mats Andersson.

Rekord i Malung
Några regnrekord har redan slagits eller är på väg att slås. Malung i Dalarna har redan slagit rekordet från 1915, då det under perioden 1-28 juli föll 207 mm regn. Under den perioden i år regnade det 231 mm regn.

Karlstad och Härnösand är två orter där regnrekordet för juli mycket väl kan komma att slås.

Klimatförändringar?
Hur är det med klimatförändringarna? Har de något med det myckna regnandet i juli att göra?

- Att vi får så mycket regn beror på att det är varmt. Vi har fått upp värme från framför allt Medelhavet som har kolliderat med kall luft från norr, säger Mats Andersson.

Vid sådana kollisioner mellan varm och kall luft skapas djupa lågtryck. Enligt Mats Andersson hänger det ihop med att vi har globala temperaturer som ligger en grad över det normala.

- I Sverige har vi haft upp till två och en halv grad varmare än normalt under juli på många håll. Det ligger i fas med det väder som växthuseffekten förväntas ge oss, säger han.

Örjan Magnusson

Toppnyheterna

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.