hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Miljoner i vinst till förskolechef

Upprörda föräldrar

Rapport
Publicerad 3 september 2009 - 22:14
Uppdaterad 3 september 2009 - 22:41

En förskolechef som för drygt två år sedan tog över fyra förskolor i Årsta i södra Stockholm från kommunen, kunde ett år senare plocka ut över tre miljoner kronor i vinst.

-Jag blir chockad hur mycket pengar de kunde plocka ut, säger föräldern Urban Lindstedt. Nivån på vinsten är upprörande för en stor del av vinsten borde plöjts ner i verksamheten för att förbättra den.

Föskolechefen vill inte kommentera vinstuttaget men säger att hon inte brutit mot några regler. Det finns idag inga gränser på hur stort vinstuttaget får bli.

Skolor till vrakpris
När förskolechefen köpte de fyra förskolorna 2007 var praxis att den som köpte en förskola bara betalade för inventarier. I det här fallet kostade fyra förskolor ca 635.000 kronor.

Avknoppningen synas
Avknoppningen av skolor och förskolor har stannat av. I april i år slog kammarrätten fast att den uppmärksammade försäljningen av Tibble gymnasium i Täby var olaglig. Frågan om avknoppningar ska också behandlas av EU-kommissionen.

Borgerlig svängning
De borgerliga partierna har inte velat ha regler för vinstutdelningar men nu svänger Stockholms skolborgarråd Lotta Edholm (FP).

-Om man tar ut vinst och samtidigt har låg kvalitet ska det vara ett skäl att pröva tillstånd till förskola eller skola, säger Lotta Edholm.

Toppnyheterna

Urtida oceaner fanns på Mars

Jakten på vatten på planeten Mars går vidare. Nu har man funnit spår av enorma oceaner som tros ha existerat på Mars.

Flygbolaget backar Erlings resa räddad

Flygbolaget lade på 35.000 extra för hjälpmedel - efter att biljetten till Bali betalats. Nu ändrar sig bolaget.

Trots dödsmisshandeln - ensamarbetet ökar

Varannan Seko-medlem upplever att ensamarbetet inom kriminalvården har ökat.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.