hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Militären beredd på influensaattack

Rapport
Publicerad 5 september 2009 - 17:42
Uppdaterad 7 september 2009 - 11:58

Sveriges militär är väl förberedd på ett anfall från A/H1N1. Influensaviruset ska inte kunna slå några hål i vår beredskap.
Eventuellt kan Försvarsmakten också hjälpa landstingen med vaccinering om det behövs.

Svininfluensan

Redan i juli startade Försvarsmakten sin planering för att möta pandemihotet mot sina 17 000 anställda.

-Varje förband har gjort inventering och prioritering, säger överste Claes Meijer, chef för enheten försvarsmedicin.

Hur de prioriteringarna över nyckelpersoner ser ut är beslut som militären behåller för sig själv. Om till exempel en Gripenpilot ska vaccineras före en datatekniker är hemligt. Målet är att ingen vital operativ verksamhet ska kunna drabbas om svininfluensan går till attack.

Men självklart är de medicinska riskgrupperna prioriterade.
-Vi följer naturligtvis Socialstyrelsens riktlinjer och det innebär att till exempel hjärt- lungsjuka, de som har immunologiska sjukdomar och gravida i första hand får vaccin tillsammans med sjukvårdspersonalen, säger Claes Meijer.

När vaccinet kommer ska Försvarsmakten vaccinera sina anställda och värnpliktiga med egen personal och behöver alltså inte använda sig av landstingens resurser. Eventuellt kan man kanske hjälpa landstingen att vaccinera civilister.

-Vi har inte gjort några beräkningar på det men får vi en förfrågan så ska vi överväga det. Det kan finnas möjlighet på vissa orter, säger överste Meijer.

Om många personer inom Försvarsmakten ändå skulle insjukna samtidigt har insatschefen, generallöjtnant Anders Lindström, gjort en prioritering av hur verksamheten ska klaras inom hela myndigheten.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.