hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Saabs vd Jan-Åke Jonsson visar upp ödesbilen.

Saab sätter sitt hopp till ny bilmodell

Rapport
Publicerad 15 september 2009 - 16:21
Uppdaterad 15 september 2009 - 19:34

Det är mycket som står på spel när krisdrabbade Saab lanserar sin nya bil 9-5. Den måste bli en succé om företaget ska klara sig.

Saab

När många bilföretag väljer att satsa på små och bränslesnåla bilar gör Saab sin största modell hittills. Nya Saab 9-5 som presenteras på bilmässan i Frankfurt i dag är över fem meter lång och väger nära två ton.

Den har tagit tolv år att hitta en uppföljare till sin storsäljare 9-5.

-Det är 3-4 år för mycket och beror på de svårigheter vi och General Motors har gått igenom de senaste åren, säger Saabs vd Jan Åke Jonsson.

Många är skeptiska
Saab har tappat över 60 procent av sin försäljning i år och är i kritiskt behov av en ny storsäljare. Men bland motorjournalisterna finns det många som är skeptiska.

-Problemet med Saab 9-5 är att den kommer för sent och är för stor. Den är störst i klassen när man kollar på konkurrenterna. Men det vi vill ha i bilvärlden är mindre bilar som inte påverkar miljön lika mycket, säger Daniel Frodin, chefredaktör på Teknikens Värld till Rapport.

Bilen ska nå köparna någon gång nästa år och kommer att tillverkas i Trollhättan. Verktygen till Saab 9-5 har redan börjat att skeppas dit och betalas av General Motors.

Tio miljarder för att bli av med Saab
Totalt lägger General Motors ut närmare tio miljarder kronor bara för att säkerställa att försäljningen till Koenigsegg Group ska gå i lås. Men GM klipper inte banden helt utan behåller även en del så kallade preferensaktier i Saab för att kunna ta del av framtida vinster.

När kinesiska Beijing Automotive, BAIC, går in i Saab är planen att samarbetet ska öppna den kinesiska marknaden för Saabs bilar BAIC:s högste chef Wang Dazong tror i varje fall att den kommer att bli en succé.

-En mycket trevlig bil. Den ser bra ut, väldigt modern, sade han i samband med presentationen.

Börjar säljas nästa år

* Den gamla Saab 9-5 kom 1997. Den nya ska börja att säljas nästa år. Kombin kommer senare.

* Utvecklingsarbetet har tagit 3-4 år. Bilen har ny design och många tekniska finesser som startknapp i stället för nyckel, adaptiva strålkastare, parkeringshjälp och flygplansinspirerad display.

* Nästa år ska Saab också få en stadsjeep, Saab 9-4 X, som ska byggas i Mexiko.

* Utvecklingen av en ny 9-3 pågår.

* Christian von Koenigsegg vill också se en liten Saab.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.