hem | kultur & nöje | vetenskap | Film & Drama

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Ökad närvaro ger färre kejsarsnitt

Rapport
Publicerad 11 oktober 2009 - 19:11
Uppdaterad 11 oktober 2009 - 20:15

Efter en följd av år då antalet kejsarsnitt har ökat har nu trenden brutits bland förstföderskor. På många förlossningskliniker sjunker antalet kejsarsnitt och förklaringen är metoder som är både enkla och billiga.

Östra sjukhuset i Göteborg är ett exempel på förändringen i förlossningsvården. Mer stöd till kvinnan, mindre stress och ständigt en personal i förlossningsrummet. Det är i korthet den nya arbetsmetoden i Göteborg.

Skapar trygghet
Gun-Britt Gillström, barnmorska
Gun-Britt Gillström
- Det ger en trygghet hos patienten som gör att hon föder bättre och får en bättre förlossningsupplevelse, säger barnmorskan Gun-Britt Gillström till Rapport.

Det kan förstföderskan Camilla Oldberg skriva under på.

-Det var jättevärdefullt, Vi kunde inte vara mer nöjda faktiskt, säger Camilla Oldberg, nybliven mamma till lille Ville.

Färre komplikationer
Tidigare har barnmorskorna skött många förlossningar samtidigt. Nu prioriterar man annorlunda och när barnmorskan gått in till den födande kvinnan är målet att hon ska stanna där tills barnet är fött.

De lugnare förlossningarna ger även mätbara resultat. För första gången på länge minskar de akuta kejsarsnitten på förstföderskor, kejsarsnitt som både är smärtsamma, dyra och leder till fler komplikationer än vid vaginala förlossningar.

Kan man undvika kejsarsnitt på en förstföderska minskar risken att det blir kejsarsnitt även nästa gång och spiralen med allt fler kejsarsnitt kan hejdas.

I Göteborg har antalet akuta snitt på förstföderskor minskat från 10 till 8 procent på ett år.

Lars Ladfors, överläkare Östra sjukhuset
Lars Ladfors
- Jag upplever att vi är på steg ett i en tiostegsskala där vi precis har börjat jobba på det här sättet, men vi kan redan nu visa en tendens på att det går åt rätt håll, säger Lars Ladfors, överläkare Östra sjukhuset.

Trendbrottet är tydligt även på andra kliniker som provat liknande idéer. I Västervik och Skellefteå har man halverat antalet kejsarsnitt på förstföderskor på två år.

Bra för ekonomin
Men hur är det med ekonomin? En barnmorska för varje förlossning kan ju låta klokt, men går det att genomföra i landsting med redan ansträngd ekonomi?

- Fast det är ju så att kejsarsnitt kostar ungefär tre gånger mer än en vanlig förlossning. Det blir inte dyrare, säger Lars Ladfors.

Camilla Oldberg och P-A Börjesson, nyblivna föräldrar till Ville
Camilla Oldberg och P-A Börjesson, nyblivna föräldrar till Ville

Toppnyheterna

Klusterbomber blir förbjudna-men finns fortfarande kvar i Sverige

På söndag träder en internationell konvention mot kluster-bomber i kraft. Men Sverige har fortfarande kvar vapnen.

Här är var 40:e vuxen politiker

I Bjurholm i Västerbotten har alla en vän eller granne som jobbar som politiker. Kommunen har försökt att minska antalet politiker men det sätter lagen stopp för.

Svenskar i eldstrid i Afghanistan

Inga svenskar skadades när en svensk patrull på eftermiddagen hamnade i strider i Afghanistan.

Fi vill införa ett tredje kön

Var hundrade person föds med oklar könstillhörighet. Nu vill Feministiskt initiativ införa ett tredje juridiskt kön.

KD gör Pridepremiär - men vågar inte ha tält

Kristdemokraterna har genomfört sitt allra första egna arrangemang på Pride. Men man har inget eget tält på festivalområdet - av säkerhetsskäl.

Tvångsteriliseringar kan slopas

Kravet på sterilisering vid könsbyte kommer att slopas.
Det var politikerna rörande överens om i debatten på Pride.

Mikko Hirvonen i våldsam krasch

Mikko Hirvonen kraschade våldsamt på den fjärde sträckan i det finska VM-rallyt.

Tokyos äldste man död i 30 år

När japanska tjänstemän skulle gratulera Tokyos äldste man på hann 111-årsdag möttes de av ett mumifierat skelett.

Diversehandeln har blivit museum

I nästan 44 år stod Sigurd Olssons diversehandel i Mollösund stängd och orörd. Nu har den blivit museum.

Har du koll på veckans nyheter?

Hur farligt är ensamhet och vilket yrke har påven provat på?

Textilarbetare i våldsamma protester

Kravaller bröt ut i Dhaka i Bangladesh när tusentals arbetare protesterade mot en alltför låg höjning av minimilönen.

Green klar för final

Emma Green är klar för EM-finalen i höjdhopp efter att ha hoppat 1,92 i kvalet.

Högre tillväxt än väntat

Sveriges BNP växte med 3,7 procent under andra kvartalet jämfört med samma period året innan, enligt siffror från SCB.

Så här ser en nyfödd zedonk ut!

Ett naturreservat i Georgia i USA har fått en ovanlig tillökning: En liten "zedonk" - en korsning mellan en zebra och en åsna.

Romska barn går miste om skolgången

Skolorna sviker de romska barnen. Det saknas hemspråks-lärare, hög frånvaro ignoreras och de får inget extra stöd.

Bättre klippa navelsträngen sent

Barn som får navelsträngen avklippt senare ser ut att få bättre järnförråd. Det visar en pågående studie i Göteborg.

Mexiko: Ledare för knarkkartell dödad

Ledaren dödades i strider med säkerhetsstyrkorna - en triumf för presidentens knarkkrig.

Arizonas guvernör överklagar beslut

Jan Brewer kämpar om rätten att få införa den nya hårda invandringslagen i delstaten.

Sven Ljungberg död

Målaren, grafikern och författaren Sven Ljungberg har avlidit 96 år gammal.

Foto: ETC/Johanna Forsberg

Reinfeldt på brickan i röstlokal

Mitt i valrörelsen lanserar McDonalds en kampanj med landstingsrådet Filippa Reinfeldt (M) på sina matbrickor.

Extremvädret slår hårt mot jorden

Nya vetenskapliga bevis pekar på att tidigare klimatstudier stämmer. Världen blir allt varmare.

Ahmed bloggar från Saudiarabien "Jag vet att jag är övervakad"

Studenten Ahmed bloggar på engelska om mänskliga rättigheter i Saudiarabien - ett av de mest censurerade länderna i världen.

"Man känner sig som både slav och prinsessa"

SVT:s reporter Tina Thunander om hur det var att arbeta som journalist i Saudiarabien.

Castro släpper självbiografi

Kubas förre ledare släpper boken om sitt liv nästa månad.

Världens äldsta twittrare är död

Världens äldsta twittrare, 104-åriga Ivy Bean, har gått bort.

"Stolt över att vara klimatkriminell"

En av världens främsta klimatforskare, Stephen Schneider, har avlidit.

SVT ute på vägarna

Se alla reportage från SVT-husbilens Sverigeresa.

Varmare hav dödar livsviktiga plankton

Har minskat med 40 procent på norra halvklotet sedan 1950.

Champinjoner kan ersätta frigolit

Kräver mindre energi och slängs inte på tippen.

Dildofynd blev världsnyhet

Är det en knopp eller en snopp som arkeologerna i Motala har hittat?

Regissören Jan Halldoff har avlidit

En av 1970-talets mest omtalade regissörer är död.

Gigantisk blomma som luktar lik

En av världens största blommor står just nu i blom i Tokyo.

Slut på oväntade kortavgifter

Flera resesajter tar ut extra avgifter om kunden vill betala med kort. Men det sätter en ny lag stopp för.

Kungligt bröllop

Alla höjdpunkter

Victoria och Daniels hektiska bröllopsdygn.

Valdramat har börjat

Här finns all SVT:s bevakning av valet 2010 på ett ställe!

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

SVT Forum juli

4-10 juli Sändningar från politikerveckan i Almedalen - både partiledartalen och seminarier.

Korrespondenterna

Programledarna Fredrik Önnevall och Erika Bjerström. Foto: SVT

Sommarserie

Under sommaren sänder vi fem av vårens program i repris. Vi återser reportage om försvårad försoning, dolda kriser, dyra dödsmaskiner och så sätter vi textilindustrin under lupp samt undersöker den infekterade striden om slöjan. Onsdagar 21.30 i SVT2.
Programledare: Fredrik Önnevall och Erika Bjerström.

Övervakningskameran i anläggningen. Foto: ESA

Mars 500

Sex noga utvalda män kommer snart stängas in i en isolerad "rymdkapsel" i Moskva och göra en simulerad resa till Mars.

Alternativ bild för flash innehåll.
Johan Rabaeus. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio

"Bästa Sommar hittills" Hör Dramatenskådespelaren Johan Rabaeus: "Jag är född i kaos, har försökt bli svensk i 60 år." Många plus till honom från Sommarlyssnarna.

Senaste nyheterna