hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Foto: Scanpix

Åklagaren: Kan tolkas som att det blir åtal

Rapport
Publicerad 20 oktober 2009 - 16:16
Uppdaterad 20 oktober 2009 - 16:42

Nu medger chefsåklagare Peter Claeson - i alla fall indirekt - att han kommer att åtala läkaren som misstänks för dråp på ett spädbarn.

Dråpmisstänkt läkare

Detta har hänt

• Den 20 september 2008 dog en tre månader gammal flicka vid intensivvårdsavdelningen på Astrid Lindgrens barnsjukhus i Solna.

• Den 6 mars 2009 häktades en läkare vid Solna tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för dråp på flickan.

Bakgrunden var att en rättsmedicinsk analys visade att flickans blod innehöll skyhöga halter av narkosmedlet tiopental. Läkaren släpptes efter tre dagar, men misstankarna kvarstår.

• En utredning från Socialstyrelsen har funnit att varken läkaren eller sjukhuset gjorde några fel strax innan barnet dog.

Myndigheten har gått igenom den dokumentation som finns i fallet och intervjuat samtliga som var i tjänst eller närvarande den aktuella dagen, med undantag för de anhöriga och en undersköterska som har belagts med yppandeförbud.

TT

-Man kan tolka mitt beslut om delgivning som att det blir ett åtal. Mitt beslut får stå för sig självt, säger Peter Claeson till TT.

Enligt åklagaren är inga andra brott än dråp aktuella. Han hävdar att kvinnan förgiftat spädbarnet till döds.

-Jag tror mig ha hela händelseförloppet klart för mig. Utredningen har gett svar på mycket, säger han.

Läkaren misstänks ha givit ett fyramånaders döende spädbarn en skyhög dos av ett narkotiskt medel vid Astrid Lindgrens barnsjukhus i Solna.

"Socialstyrelsen pinsam"
Advokat Peter Althin, som är föräldrarnas ombud, är inte förvånad över att åklagarens beslut. Han är starkt kritisk mot Socialstyrelsens granskning av fallet. Utredarna konstaterade i sin rapport att det inte begåtts något fel i vården av spädbarnet.

-Socialstyrelsens utredning är pinsam. Man har duckat för det faktum att det lilla barnet fått en dödlig dos av narkosmedlet tiopental medan det levde och att detta inte antecknats i journalerna, säger Peter Althin.

Chefsåklagare Peter Claeson har tidigare också uttalat sig kritiskt mot Socialstyrelsens slutsats och sagt att den inte har någon större betydelse vid bedömningen av brottsmisstankarna.

"Åklagaren kanske har annan information"
Socialstyrelsens generaldirektör Lars-Erik Holm avvisar bestämt påståendet att myndigheten skulle ha duckat i ansvarsfrågan i tillsynsärendet kring barnets död.

-Vi har gjort en väldigt noggrann, en väldigt ambitiös utredning. Socialstyrelsen har tagit mycket allvarligt på sitt uppdrag. Det var därför som utredningen tog så lång tid att göra, säger Lars-Erik Holm.

Han påpekar också att den var just ett tillsynsärende och inte en brottsutredning.

-Vi kan inte finna att vården har gjort något fel och vi kan inte finna någon förklaring till tiopentalet i barnets kropp. Åklagaren kanske sitter på information som vi inte har del av, det är mycket möjligt, säger Lars-Erik Holm.

-När det här ärendet är avslutat, då tror jag att Socialstyrelsen ska ta kontakt med Riksåklagarämbetet igen för att diskutera vad vi drar för lärdom av det här.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.