hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Storm hotar Skåne i kväll

Rapport
Publicerad 18 november 2009 - 12:16
Uppdaterad 18 november 2009 - 17:19

Ett kort men intensivt oväder slår till mot södra Sverige under eftermiddagen och kvällen. Häftigt regn och stormbyar väntas på många håll.

Strax efter klockan ett hade stormen nått Öresundsområdet. På Öresundsbron har man nu sänkt hastigheten till 50 kilometer i timmen i båda riktningarna över bron. På grund av de hårda vindarna avråds också vindkänsliga fordon från att köra över bron.

Prognosen för stormen är vindbyar på 21-24 m/s, men skulle vindarna nå över 27 m/s kommer bron att stängas för fordonstrafik.

-Som det ser ut nu finns det inga planer på att stänga bron för trafik, säger Jesper Skjønnemand, pressansvarig för Öresundsbron.

För resenärerna från Kastrups flygplats har ännu inte blivit några större förseningar till följd av vädret.

Knäcker träd
I Halland väntas mycket hårda vindar på 20-22 m/s. Men värst drabbat blir kusterna i västra och södra Skåne med vindstötar på 25 m/s.

-Största risken med stormbyarna är att de knäcker och fäller träd. Det leder i sig till strömavbrott och problem i kollektivtrafiken, säger SVT:s meteorolog Per Stenborg.

Per Stenborg. Foto: SVT
Per Stenborg.
Risk för skador
SMHI har utfärdat en klass 2-varning, vilket innebär att det är fara för allmänheten, stora materiella skador och stora störningar i samhällsfunktioner.

Med anledning av ovädret har dessutom elföretaget Eon höjt sin beredskap med drygt hundra man för att snabbt kunna reparera skador och koppla om elnätet.

Vindarna börjar tillta vid 16-tiden men redan vid 22-tiden tros det värsta vara över.

-Sen kommer det att vräka ned regn. I Halland väntas runt 30 mm på bara några timmar, säger SVT:s meteorolog Per Stenborg.

Full storm på havet
Österlen och Blekinge kommer att klara sig rätt bra och i Småland kommer ovädret knappt att märkas. Men för södra Östersjön varnar SMHI för full storm under kvällen med vindbyar på uppemot 27 m/s. Där väntas vindarna avta senare under natten.

I resten av landet blir det mest molnigt med låga temperaturer.

-Det blir ett milt och grått novemberväder, säger Per Stenborg.

My Rowhedder Street/Hedvig Eriksson

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.