hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Försäljningen rasar i USA

Rapport
Publicerad 1 december 2009 - 21:28
Uppdaterad 1 december 2009 - 21:33

General Motors bilförsäljning i USA i november signalerar att kunderna är på väg tillbaka.
Men för Saab fortsätter det bottenlösa fallet.

Saab

Visserligen var totalsiffran för GM en minskning på drygt två procent jämfört med samma månad förra året, men flera bilmärken ökar. Det är de märken som nya GM har valt att satsa på efter rekonstruktionen: Buick, Cadillac, Chevrolet och GMC. Tillsammans gick de upp sex procent.

Saab, som GM inte nämner i löpande text i pressmeddelandet utan bara i tabellen, fortsätter att rasa. Det såldes 371 Saabar i USA i november mot 852 för ett år sedan, en nedgång med 56,5 procent.
När elva månader har gått på Saabs turbulenta 2009 har det sålts 7 812 bilar i USA, ett ras på 61,3 procent jämfört med samma tid i fjol.

Hummer kan säljas till Kina
I GM-familjen är det bara Hummer som det har gått sämre för. Tappet för de militärlika bilarna är nästan 85 procent i november. GM är på väg att sälja hela bolaget till ett kinesiskt företag.

Pontiac, som nyligen slutade att tillverkas, och Saturn som ska avvecklas efter att den tilltänkte köparen drog sig ur, backar också rejält i november. 39 procent respektive 54 procent.

Totalt har GM sålt 151 427 bilar i november. Hittills i år landar GM:s försäljning på 1 875 981 bilar, vilket är en nedgång med 32 procent jämfört med samma tid förra året.

GM skriver i en kommentar att man känner sig uppmuntrade av information som visar att USA:s ekonomi håller på att stärkas.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.