hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Jakt på energitjuvar lönsamt för industrin

Rapport
Publicerad 6 december 2009 - 19:19
Uppdaterad 7 december 2009 - 08:14

De har tjänat mer pengar och ökat konkurrenskraften. Sveriges mest elintensiva företag har deltagit i ett statligt program för att använda energi mer effektivt och det har givit resultat.

Klimatfrågan artiklar 2008-09

Skogen, gruvorna, stålet och den kemiska industrin utgör basen i svensk ekonomi. Men det är också en industri som slukar energi. 2004 erbjöds den elintensiva industrin skattelättnader om de gick in i ett program för att systematiskt sänka användningen av el, ta till vara på spillvärmen och gå över till mer klimatvänlig energi.

Nästan alla gick med i programmet och i dag sparar den elslukande industrin lika mycket per år som hela Uppsala kommun gör av med under samma tid. Förutom stora vinster har industrin stärkt sin konkurrenskraft.

-Energieffektiviseringen har gjort att vi nu alltid har energi på dagordningen. Det har lett till många nya idéer och investeringar, säger Albin Andersson, energisamordnare Södra skogsägarna.

Det finns stora möjligheter att minska slöseriet med energin. Därför utvidgas programmet för att få in övriga industrier.

-Nu startar vi nya program för att hjälpa mindre elintensiva företag att med liknande metoder reducera kostnader och stärka konkurrenskraften, säger Tomas Kåberger, generaldirektör för Energimyndigheten.

Helena Nosti

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Bildt: "Läget allt mer allvarligt i Syrien"

Risk att landet glider över i ett fullskaligt inbördeskrig, säger utrikesministern till SVT.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.