hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Utförsäkrade får nytt stöd

Rapport
Publicerad 16 december 2009 - 18:18
Uppdaterad 16 december 2009 - 18:19

Utförsäkrade får från årsskiftet inte längre sjukersättning eller sjukpenning. I stället ska ett nytt aktivitetsstöd betalas ut, med a-kassa som grund, när de deltar i ett introduktionsprogram genom arbetsförmedlingen.

Sjukskrivna utförsäkras

Beslutet fattades av riksdagen på onsdagen och därmed är det sista steget i den omdiskuterade så kallade rehabiliteringskedjan fattat.

Exakt hur mycket pengar som den enskilde får när han eller hon deltar i introduktionen är fortfarande oklart. A-kassorna ska lämna över ett underlag till Försäkringskassan som betalar ut pengarna.

Regeringen ska komma med en förordning om att a-kassorna ska få göra en schablonbedömning, för att kunna ge snabbare besked. Enligt uppgift från arbetsmarknadsdepartementet ska förordningen presenteras före jul.

I de fall a-kassorna inte hinner få fram ett underlag så gäller lägsta belopp på 223 kronor om dagen.

Under 2010 beräknas 54 000 personer bli utförsäkrade och överföras till arbetsförmedlingen, där de ska delta i en tre månader lång introduktion. Därefter kan de få lönebidrag, delta i någon arbetsmarknadspolitisk åtgärd eller återgå till sjukförsäkringen.

För att få aktivitetsstödet från a-kassan måste den enskilde ha skrivit in sig vid arbetsförmedlingen.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.