hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Jobbslakt om Saab skrotas

Rapport
Publicerad 7 januari 2010 - 11:23
Uppdaterad 7 januari 2010 - 11:37

Om General Motors (GM) lägger ned Saab Automobile slår det inte bara mot de drygt 3.000 anställda hos biltillverkaren i Trollhättan. Bland underleverantörer jobbar upp till 3.000 personer till i verksamhet med direkt koppling till Saab.

Saab

Anpassningen bland underleverantörer, konsulter och logistikföretag som arbetar med Saab har redan pågått en längre tid. Så sent som i måndags gick Lear Corporation, en av de större underleverantörerna, ut med beskedet att man beslutat att lägga ned den redan hårt bantade verksamheten i Trollhättan.

-Företagen är inte beroende av Saab. Men det finns enheter i företagen som är rätt inriktade på Saab, som till exempel IAC och Lear, säger Svenåke Berglie, vd på Fordonskomponentgruppen.

-Vi uppskattar att det i dagsläget finns någonstans i storleksordningen 2.000-3.000 jobb i leverantörsledet som på något sätt är kopplade till Saabs utveckling eller produktion. Om alla kommer att varslas vet vi inte. Men det finns en risk för det, tillägger han.

23 000 varslade och uppsagda
Den stora jobbslakten bland underleverantörerna har dock redan ägt rum.

-Saabs produktion har varit utomordentligt låg så länge, så leverantörsindustrin har ju (redan) anpassat sig till detta. Det är runt 23.000 uppsagda och varslade i leverantörsledet i Sverige sedan oktober förra året (2008). Det är där den stora slakten har varit, säger Berglie.

-Leverantörerna står för kanske 75 procent av förädlingen av fordonet. Det är ju av dem som jobbet i stor utsträckning görs, tillägger han.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.