hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Bankerna: Kritiken är orättvis

Rapport
Publicerad 10 januari 2010 - 19:25
Uppdaterad 10 januari 2010 - 19:26

Hos bankerna är finansmarknadsminister Mats Odells uttalande inte välkommet. Enligt dem är kritiken orättvis eftersom reglerna infördes förra året och branschen nu håller på att ställa om sig.

-Jag tycker att kritiken skjuter över målet, de rörliga ersättningar som betalades ut under 2009 tjänades in under 2008 och jag tror att de flesta svenska banker faktiskt gjorde rekordresultat 2008, säger Thomas Backteman, kommunikationschef på Swedbank.

-För anställda i banker i Sverige är så är det just för dem som definieras som risktagare som de nya reglerna kommer att innebära att rörlig ersättning inte betalas ut förrän efter tre år. Det blir en förskjutning, säger Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör på SEB.

Tycker du att ni har tagit ert ansvar för att de här ersättningarna inte ska skena iväg?

-Ja, med de beslut som vi har fattat, den policy som vi har tagit och de åtgärder vi har vidtagit så tycker jag att vi har tagit det ansvaret, säger Thomas Backteman.

Andreas Öbrink

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.