hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Tyst från General Motors

Rapport
Publicerad 14 januari 2010 - 01:59
Uppdaterad 14 januari 2010 - 02:02

General Motors hade ingen ny information att komma med kring försäljningen av Saab efter det senaste styrelsemötet.

Saab

-Jag utgår från att mötet är avslutat vid det här laget och vi har inte fått något vi kan kommunicera, sade John McDonald, en av talespersonerna för GM, till TT, när klockan i Sverige var runt ett natten till torsdagen.

Avvecklingen av Saab fortsätter därför enligt tidigare beslut. Samtidigt väntar spekulanterna, Spyker Cars och gruppen kring Genii/Ecclestone, på en reaktion från GM.

Inte tillräckligt starka bud
Budskapet hittills har varit att GM inte anser att någon av budgivarna har tillräcklig med finansiell uppbackning för att kunna driva Saab långsiktigt.

GM poängterar fortfarande att dörren inte är stängd för försäljning och att man ser att det är möjligt att sälja bolaget ytterligare under två till fyra veckor. Om det behövs kan GM:s styrelse när som helst hålla ett extra möte.

Statssekreterare Jöran Hägglund, som har lett regeringsdelegationen som lämnade Detroit på onsdagen, anser att det fortfarande finns en strimma hopp.

Accepterar inte ett nej
Lars Carlström, som talar för Genii/Ecclestone, förväntar sig ett besked under torsdagen eller fredagen. Han slår redan fast att gruppen inte tänker acceptera ett nej.

-Om vi avvisas så ger vi ändå inte upp, säger han bestämt.

Båda budgivarna har kontakt med varandra och frågan om att göra gemensam sak har diskuterats, men ännu så länge kör de var sitt spår.

TT

Toppnyheterna

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.