hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Svensk hjälp lyfter mot Haiti

Rapport
Publicerad 16 januari 2010 - 16:38
Uppdaterad 16 januari 2010 - 16:50

I dag lyfter två svenska hjälpplan till det krisdrabbade Haiti. I morgon ett tredje. 20 svenskar följer med för att hjälpa FN-personalen på plats.

Jordskalv i Haiti

-Det jag tror kommer att vänta oss som kommer ner är total kaos. Det är desperata människor som har förlorat allt. Det är en hopplös situation och ett land i spillror, säger samordnare Henni Boudjema.

I kartongerna som lastades ombord på ett av planen på Arlanda flygplats på lördagmorgonen finns utrustning för att bygga ett läger till FN-personalen som nu befinner sig i kriszonen.

Det behövs mycket utrustning, för lägret ska vara självförsörjande med vatten och el - allt för att man inte ska behöva använda Haitis egen infrastruktur, som redan är mycket hårt belastad.

Väl på plats beräknas det ta ett till två dygn att ställa i ordning lägret.

Insatsen är ett samarbete med Finland, Danmark, Norge och Estland, men Sverige är det land som organiserar transporterna.

Sammanlagt är det 20 svenskar som i dagarna skickas till det alltmer kaotiska jordbävningsdrabbade landet.

Det första planet lyfte från Arlanda fem i tolv i förmiddags. Klockan nio på kvällen lyfter nästa flygplan, då från Örebro. Därifrån avgår även det tredje planet i morgon.

Karin Moberger

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.