hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Spyker köper Saab från GM

Rapport
Publicerad 26 januari 2010 - 17:29
Uppdaterad 26 januari 2010 - 22:10

Nu är det klart att Spyker Cars köper Saab. Vid en presskonferens i kväll berättade två glada och lättade verkställande direktörer, Victor Muller på Spyker och Jan-Åke Jonsson på Saab, om köpet och framtiden.

Läs mer om Spyker

Saab

Victor Muller berättade att han kände sig mållös över att stå där, att de lyckats ro affären i hamn. Han och Spyker blev intresserat av Saab när affären med Koenigsegg gick om intet.

På ett tidigt stadium blev han imponerad av företaget och dess anställda, och han lovade Saab:s vd Jan-Åke Jonsson att göra allt som stod i hans makt för att kunna köpa Saab.

Han menade att den stora utmaningen är att göra Saab lönsamt igen. Först måste Saab lära sig stå på egna ben igen efter alla år med GM.

-Men vi ska inte förvänta oss så mycket på kort sikt, sa Victor Muller.

Spyker och Saab ska fungera som självständiga bolag men jobba mycket nära varandra. Spyker kan bland annat bidra med entreprenörskap, sa Muller, som menade att Saab har stora möjligheter till framgång.

Saab-chefen lättad
Saab:s vd Jan-Åke Jonsson sa att han var glad över att framtiden nu var tryggad för Saab, och han tackade alla som stöttat företaget.

-Men nu har vi mycket att göra, sa Saab-chefen. Vi ska inom kort lansera nya 9-5 och få en bra start. Men vi måste också titta framåt på nya modeller.

Jan-Åke Jonsson tror inte att det inte behövs några uppsägningar alls på Saab, utan räknar med att ha ungefär den personalstyrka Saab haft tidigare.

Spyker ska, enligt källor till Rapport, göra Saab till ett sportigare och mer exklusivt bilmärke.

Spyker tänker bilda ett nytt bolag, Saab Spyker Automobiles, som ska driva märket Saab framöver.

Den svenska regeringen har gett lånegarantier, nu ska bara Europeiska Investeringsbanken och EU-kommissionen säga ja, vilket de väntas göra.

Spyker Cars betalar 74 miljoner dollar i köpeskilling, motsvarande 537 miljoner kronor, för Saab. Första betalningen sker när affären blir helt klar, enligt planerna den 15 februari eller dessförinnan. Resten betalas den 15 juli enligt Spyker.

GM får preferensaktier värda 326 miljoner dollar, motsvarande cirka 2,4 miljarder kronor. Preferensaktier är en sorts lån eller obligation och ger i stort sett inget inflytande, men rätt till utdelning.

Nils Edman

Toppnyheterna

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.