hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Götaland drabbades av snökaos

Rapport
Publicerad 3 februari 2010 - 06:52
Uppdaterad 3 februari 2010 - 06:53

Det kraftiga snöovädret drog in med full kraft i södra Sverige på tisdagen. Ett hundratal fordon fastnade i snökaoset i sydvästra Skåne.

Snövinter gav trafikkaos

Ett hundratal fordon fastnade i snökaoset på Malmövägen mellan Bara och Kvissle i Skåne under tisdagskvällen. Flera personer lämnade sina bilar och gick till fots mot tätorten Bara.
-Vägen är oframkomlig på grund av övergivna bilar, massor av snö och is. Räddningstjänsten har precis lyckats lotsa bussar från platsen och den värsta proppen är löst, men det är mycket svårt för räddningstjänst och bärgare att ta sig fram, sade Mikael Jönsson, ställföreträdande räddningschef i Svedala kommun, vid 23-tiden.
Enligt räddningstjänsten satt flera personer kvar i sina bilar och väntade på hjälp.
-Det bör inte vara någon fara för dem. Sitter man i en bil med jackan på, så klarar man sig rätt länge, sade Mikael Jönsson.

Tågen stod stilla
Den hårda vintervädret stoppade alla tåg mellan Malmö och Köpenhamn vid 17-tiden på tisdagen. Passagerarna fick åka buss.
Också på sträckan Malmö-Ystad ställdes tågen in. Frysta växlar var orsaken. Inga ersättningsbussar kunde köra på grund av väglaget. Dessutom stod alla regionbussar på Söderslätt stilla.
På kvällen hade Skånepolisen räknat in 47 trafikolyckor som mer eller mindre berodde på snöovädret, dock inga med allvarligare personskador.

Trafiken på Öresundsbron var ett tag begränsad men uppgavs vid 23-tiden gå normalt igen.
Flera av olyckorna drabbade tunga lastbilar. På E 4 i höjd med Åstorp tog vinden tag i släpet på en långtradare som vek sig som en fällkniv och blockerade nästan hela vägbanan.

Ovädret ligger kvar
SMHI varnade för flera decimeter snö och hårda vindar längs syd- och västkusten, med kulingstyrka i Skagerrak och Kattegatt.
-Lågtrycket som går in över Skåne kommer att snurra upp det här snöfallsområdet i spiralform som gör att det kommer att ligga kvar över främst nordvästra Götaland även på onsdagen av och till. Först sent under onsdag eftermiddag ser det ut att upphöra där, sade meteorolog Sten Laurin på SMHI till TT på tisdagen.
Snömolnen drar sig långsamt österut och lågtrycket når inte ostkusten förrän sent på onsdagseftermiddagen.
Båda kraftföretagen Vattenfall och Eon höjde beredskapen inför det väntade ymniga snöandet.

Eon hade helikoptrar och bandvagnar och en personalreserv på 60-70 man i beredskap för att kunna ta hand om elavbrott i snöovädrets spår.

Även Vägverket bad sina entreprenörer höja beredskapen i främst Götaland det närmaste dygnet. Över 1 200 plogbilar och andra fordon skulle vara i gång på Västkusten, i Skåne, Småland och Blekinge.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.