hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Foto: Scanpix

"Agenda" i kväll:

Har public service blivit kungahuskramare?

Rapport
Publicerad 21 februari 2010 - 14:44
Uppdaterad 21 februari 2010 - 20:19

I år gifter sig Sveriges två prinsessor och bröllopsyran grasserar. Inte minst i tidningar, radio och tv. Kvällens Agenda ställer frågan om medierna har gett upp sin roll som granskare av kungahuset.

För snart 34 år sedan gifte sig kung Karl XVI Gustaf med fröken Silvia Sommerlath. Uppmärksamheten kring händelsen var stor och kungens uttalande "Det sa bara klick..." när förlovningen offentliggjordes har blivit ett talesätt.

Inget statusjobb
Den berömda intervjun med det blivande kungaparet gjordes av Rapports programledare Claes Elfsberg, en intervjuuppdrag som många då såg snett på:

-Jag minns att det var många kolleger som inte ville ägna sig åt bröllopet, det ansågs inte tillräckligt tungt. Kungen var inte viktig nog, säger Claes Elfsberg idag.

Attitydförändring
Då, 1976, var det främst veckopressen som stod för bevakningen
av den kungliga tilldragelsen. 2010, när kronprinsessan Victoria gifter sig med Daniel Westling, slåss samtliga medier om att ligga i framkant i bröllopsbevakningen. Veckotidningsveteranen Sten Hedman märker en tydlig attitydförändring.

-När kronprinsessans förlovning eklaterades blev jag haffad på borggården av en tung politisk reporter på SVT, som var helt euforisk och vill veta vad jag tyckte. Det hade inte hänt på 70-talet. Samtidigt så måste SVT hänga med om man vill vara kvar på banan, säger Sten Hedman.

Kritiska frågor
I de breda folklagren var stödet för monarkin nästan lika stort på det radikala 1970-talet som det är i dag. Däremot verkar journalisterna som yrkesgrupp ha ändrat inställning.

Marianne Gillgren jobbade som reporter och programledare för "Lördags", ett barn- och ungdomsprogram som sändes på 70-talet. I samband med en av kungens Eriksgator tog programmet upp monarkin.

-Jag ställde frågor till barn om hur demokratiskt det egentligen är med ett kungahus och om vem som faktiskt betalar för resorna och Eriksgatorna. Det tror jag inte man skulle göra i dag, säger Marianne Gillgren som numera producerar dokumentärer.

Rekordsatsning
Inför kronprinsessans giftermål den 19 juni storsatsar SVT. Rätten att sända vigselceremonin vann man i tuffast möjliga konkurrens, och varje måndag under våren sänds program om bröllopsförberedelserna. Journalisten och modebloggaren Ebba von Sydow har rekryterats för att hålla i SVT:s speciella kungasajt.
-Det vi gör som inte veckopressen gör är att vi breddar och för in det kritiska perspektivet. Det är jätteviktigt för oss och det gör inte veckopressen. Vi konkurrerar inte med dem, säger SVT:s kommunikationsdirektör Helga Baagøe till Agenda.

Även public service-kollegan Sveriges Radio satsar stort och har fått kritikdå man låter en barndomsvän till Daniel Westling bevaka bröllopet för radion.

Mer granskning
Rapports Claes Elfsberg tycker att nyhetsredaktionerna hittills lyckats undvika att ryckas med i den rojalistiska bröllopsyran.

-Det är på underhållningssidan man ser kungligheterna som enbart förströelse. När det gäller nyheterna tycker jag dock att vi borde ägna ytterligare lite mer energi åt kritisk granskning av kungahuset.

Fredrik Skillemar

Toppnyheterna

Urtida oceaner fanns på Mars

Jakten på vatten på planeten Mars går vidare. Nu har man funnit spår av enorma oceaner som tros ha existerat på Mars.

Flygbolaget backar Erlings resa räddad

Flygbolaget lade på 35.000 extra för hjälpmedel - efter att biljetten till Bali betalats. Nu ändrar sig bolaget.

Trots dödsmisshandeln - ensamarbetet ökar

Varannan Seko-medlem upplever att ensamarbetet inom kriminalvården har ökat.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.