Taket var omkring 1 500 kvadratmeter stort och en fjärdedel höll inte för trycket från den tunga snön.
Det fanns mellan 300 och 400 grisar inne i stallet. -Vi kunde flytta över större delen av dem till de delar av byggnaden som inte skadats av raset, säger brandbefäl Jörgen Franzén till TT. Ett 100-tal grisar var kvar i den drabbade delen, men man trodde att flesta skulle gå att rädda.
-Vi försöker lätta på trycket genom att skotta bort snö, säger Jörgen Franzén.
Räddningstjänsten, med tre stationer på plats, har också sänt efter en kranbil som ska lyfta plåt och takdelar för att minska trycket.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.