hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Många resenärer väntade på centralstationen i Stockholm på söndagen. Foto: Scanpix

Värsta helgen för tågtrafikanter

Rapport
Publicerad 21 februari 2010 - 10:23
Uppdaterad 21 februari 2010 - 21:54

Förseningar på upp till 15 timmar och mängder av inställda avgångar.
Den gångna helgen har varit vinterns värsta hittills för tågtrafiken och problemen väntas fortsätta under måndagen.

Snövinter gav trafikkaos

Fastfrusna tåg, växelfel och snö i mängder ställde till det ordentligt för tågtrafiken. Flera tåg mellan Stockholm och Göteborg med hundratals passagerare ombord drabbades av kraftiga förseningar under helgen, som mest upp till 15 timmar. På söndagseftermiddagen hade nattågen till och från Jämtland och övre Norrland ännu inte nått sin slutdestination.
-Det känns som att det här har varit den besvärligaste helgen för oss, konstaterar Magnus Andersson på SJ:s pressjour.
På söndagseftermiddagen var sträckorna mellan Stockholm och Eskilstuna samt Göteborg och Karlstad hårt drabbade. Där ställdes trafiken in helt liksom på Nyköpingsbanan. Den tågtrafik som var igång drogs med stora förseningar.

Problem under måndagen
Problemen väntas fortsätta under måndagen då tusentals människor ska ta sig till jobbet.
-Generellt kan man säga att trafiken kommer att gå, men det kommer att gå trögt och det kommer att vara inställda avgångar, säger Magnus Andersson.

Även för SL har det varit en besvärlig helg med is på tunnelbanans strömskenor och frysta växlar. På vissa sträckor ställdes tunnelbanetrafiken in helt och i övrigt drogs den med kraftiga förseningar. Samtliga linjer på Roslagsbanan ställdes in.
-Det här är utan tvekan den jobbigaste helgen som vi upplevt en vinter på flera år, säger Jenni Almgren vid SL:s presstjänst.
Under söndagen lade SL krutet på att få igång trafiken till måndagen.
-Vi vet redan nu att det kommer att vara problem i spårtrafiken då, säger Jenni Almgren och förvarnar om att kommer bli trångt och att det gäller att vara ute i god tid.

Indragen resegaranti
Samma inrådan ger Västtrafik sina resenärer. Trafikbolaget hade stora problem under helgen och beslutade på lördagsmorgonen att dra in resegarantin med anledning av de onormala väderförhållandena.
-Det är väldigt, väldigt ovanligt och har inte hänt på flera år, säger Ingela Schönning på Västtrafiks presstjänst.
Under måndagen kommer ett nytt snöfallsområde upp över Skåne och fortsätter upp mot nordost. Ytterligare snöfall väntas i slutet av veckan, men inga större snömängder, enligt prognoserna.
-Men det vet man aldrig vad det kan ändras till under veckans gång, konstaterar Sten Laurin, meteorolog på SMHI.

Begränsningar under måndagen
Enstaka tåg på sträckorna Stockholm-Göteborg och Stockholm-Malmö kommer att dras in under måndagen. Men det blir färre inställda avgångar än det var under söndagen,uppger Banverket.

Pendeltågen i Stockholmstrakten kommer att köras en gång i kvarten och ner mot Nynäshamn en gång i halvtimmen. Också tåget till Arlanda kommer att ha inställda avgångar. Mälarbanan kommer att vara i gång men med begränsad trafik.
Mindre banor i Göteborgsområdet och i Östergötland kommer däremot att vara helt nedstängda under måndagen.
-Vi kommer att satsa på att ta hand om de strategiskt viktiga växlarna först, säger Tommy Jonsson, chef för leveransdivisionen, till TT.

TT

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.