hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Facket: Nu är det bara att köra

Rapport
Publicerad 23 februari 2010 - 17:13
Uppdaterad 23 februari 2010 - 18:38

Bland de fackliga företrädarna är glädjen och lättnaden stor. Nu hoppas man komma igång med produktionen på allvar.

Saab

Paul Åkerlund, ordförande i IF Metall är lättad över beskedet. Medlemmarna hade börjat känna frustration över att affären inte var helt klar. I dag står produktionen i det närmaste still på Saabs fabrik i Trollhättan.

-Men var roligt att det blev färdigt. Det har varit lite väntan här på slutet med all administration kring affären, säger klubbordföranden Paul Åkerlund till TT.

-Nu kan vi äntligen sätta i gång och planera för produktion igen. Nu är det bara att köra!

Kritiken mot oklarheterna i hur Spykers vd Victor Muller finansierar affären slår Åkerlund ifrån sig.

-Det där har jag hållit mig ifrån. Men det finns väl ingen affär på det här jordklotet som är så noga kontrollerad som den här.

Mycket hårt arbete framöver
Håkan Danielsson, ordförande för Akademikerföreningen/Sveriges ingenjörer på Saab, tror att det blir mycket hårt arbete för alla på Saab framöver. Även om den affärsplan som Saab satt upp nu är försenad tror han att man kan komma ikapp.

-Helt klart är att det blir mycket övertid framöver. Produktionen i fabriken står i det närmaste still eftersom det främst saknas delar för att bygga bilar.

Unionen hoppas på nyanställningar
Unionens ordförande på Saab Automobile i Trollhättan, Anette Hellgren, hoppas nu att Saab snart ska börja anställa personal igen.

Hon anser om oklarheterna kring Victor Mullers finansiering av köpet, samt Vladimir Antonovs roll i affären är uppförstorade av medierna och säger sig vara oerhört lättad.

-Nu ser jag bara möjligheter för oss, alternativet var ju likvidation. Jag vet inte riktigt när produktionen kan gå igång igen, men nu är det ändå skönt att vi kan gå ut till underleverantörerna och börja berätta om vår planering igen.

"Saab behöver stöd"
-Det här är glädjande för alla oss som har trott på Saab, säger Socialdemokraternas näringspolitiske talesman Tomas Eneroth till TT.

-Nu återstår att få klara besked om ägarbilden och att regeringen återkommer med en strategi för svensk fordonsindustri.

Både Saab, Volvo och underleverantörer behöver stöd för att klara sig i den internationella konkurrensen, säger han.

"Glädjande för medarbetarna"
Näringsminister Maud Olofsson (c) välkomnar att affären nu är helt klar.

"Det är mycket glädjande för medarbetarna på Saab, för Trollhättan, för Västra Götaland och Sverige att General Motors och Spyker Cars nu har slutfört affären", säger hon i ett pressmeddelande.

Samtidigt pekar Olofsson att nu är det hårt arbete som gäller för att Saab ska bli lönsamt.

"Det engagemang som medarbetare, företagsledning och blivande ägare visat under den här processen kommer att vara avgörande för Saabs möjligheter att långsiktigt bli ett framgångsrikt företag", säger Olofsson.

TT

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Bildt: "Läget allt mer allvarligt i Syrien"

Risk att landet glider över i ett fullskaligt inbördeskrig, säger utrikesministern till SVT.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.